Her YaŞta
agesa-logo

Alerjileri Hafifletecek İpuçları

 Alerjileri Hafifletecek İpuçları

Alerjiler hayat kalitemizi düşürmekle kalmıyor, baharla aramıza mesafe de koyuyor. Göz sulanmasından hapşırmaya, öksürükten yorgunluğa pek çok semptomu olan alerjileri hafifletmenin, onlardan daha az etkilenmenin yolları var. Alerjiyle mücadelede hayat tarzınızda yapacağınız basit ama etkili değişikliklerle, baharı daha iyi karşılamak mümkün.

Bahar beraberinde sevinç, enerji ve maalesef alerji getiriyor. Etkilediği insanların hayatını zorlaştıran alerjilerin etkilerini azaltmak hatta bazı durumlarda yok etmek mümkün. Küçük değişiklikler önemli farklar yaratıyor ve yaşam kalitenizi yükseltiyor. 

Alerjilerin etkilerini azaltmak için, özellikle bahar döneminde beslenme ve çevre koşullarına dikkat etmek gerekiyor. Bu koşullardaki iyileşmeler alerjilerin etkilerin de zayıflamasını sağlıyor. Alerjileri etkileyen dışsal faktörler kadar içsel faktörler de var. İkisini birden dengelemek sağlıklı bir ilerleme elde etmeye yardımcı oluyor. Alabileceğiniz basit önlemlere göz atalım:

Maske takın

Pandemi sürecinde normalleşen maske, aslında alerjiden muzdarip olan insanların da hayatını kolaylaştırıyor. Özellikle polenlerin yaygın olduğu dönemlerde maske kullanmak daha az polene maruz kalmayı sağlıyor.

Nefes alma egzersizleri yapın

Sabah ve akşam nefes egzersizi çalışmak hem burnun tıkanmasını önler, hem doğru nefes alarak gün içinde alerjiden kaynaklanan kaşıntı ve hırıltıların önüne geçer. 

Nefes alma egzersizleri yapın

Beslenmenizi düzenleyin

  

Farklı alerjileriniz olsa da, gluten, kazein, paketli gıda gibi yiyeceklerin tetiklenen alerjileri iyileştirmeyi geciktirdiği kabul ediliyor. Özellikle bahar alerjilerinin yükseldiği dönemlerde süt ürünlerini tüketmeyi azaltmak, sağlıklı karbonhidratlara yönelmek, alerjiye neden olan histamin salgısını düşüren lahana, brokoli, soğan, sarımsak, kereviz gibi gıdalara yönelmek, paketli gıdaları kesmek alerjilerinizin şiddetini azaltır. Alerji geçiren çay, baharat karışımı gibi teklifler çok cazip gelebilir. Ancak alerjilerin çoğaldığı dönemde bünyenizin değişiklikten hoşlanmayabileceğini hatrınızda tutun. Farklı tatlar ya da alışkın olmadığınız karışımlar durumu daha karmaşık hale getirebilir. 

Beslenmenizi düzenleyin

Bol su için

Alerjinin etkilerini azaltmak için su içmek etkili bir yol. Bu sayede mukus üretimi artar, burun tıkanıkları azalır. Su aynı zamanda vücudun alerjenlerle savaşmasını da kolaylaştırır. 

Yapay kokulardan uzak durun

Yumuşatıcılar, oda spreyleri, parfümler alerji dostu ürünler. Hastalığın pik yaptığı dönemlerde bu uyaranlardan uzak durmak önemli. Sigara da alerjileri hızla tetikliyor ve ağır seyretmesine neden oluyor. 

Yapay kokulardan uzak durun

Evi havalandırın

Evi tamamen alerjenlerden arındırmak çok kolay olmayabilir ama rutubet sorunu yaşıyorsanız, bu sorunu çözmeniz, evi düzenli havalandırmanız, sabah yattığınız yatağı bir süre açık bırakarak mite diye bilinen alerjenlerin çoğalmasını önlemeniz mümkün. 

Güncel HER YAŞTA Sağlık Yaşam

Diğer Öneriler