Her YaŞta
agesa-logo

80 Yaşında Sahalara Veda

Heryasta | 80 Yaşında Sahalara Veda

İngiliz kökenli futbolcu Peter Webster Avusturalya’da devam ettiği futbol kariyerini 80 yaşında yaptığı jübileyle sonlandırdı. Bir çok takımda forma giyen Webster adına düzenlenen bir de kupa var. 

Peter Webster hem İngiltere hem Avusturalya’da tanınan bir isim. Gençliğinden beri futbola olan tutkusu onun hem birçok takımda oynamasını sağlamış, hem de az bulunan bir başarıya imza atmasını.

80 yaşına kadar futbol kariyerine devam eden Webster, geçen hafta artık bu kariyere nokta koyması gerektiğine karar verdi. Avusturalya Wollongong’da yaşayan futbolcunun gerekçesiyse, “Takıma eskisi kadar katkı sunamadığını” düşünmesi. 

Peter Webster, aslında gerçek bir futbol tutkunu. 80 yaşına kadar oynadığı bütün maçlarda bu tutkusunu korumuş, son ana kadar rekabetçi bir mücadele sürdürmeye özen göstermiş. 

15 yaşından beri sahalarda

Jübilesini yapan Webster, İngiltere’nin Preston şehrinde doğup, 1948’de Galler’e taşınmış. 15 yaşından itibaren okulda rekabetçi bir oyuncu olarak öne çıkan isim, 20’li ve 30’lu yaşlarında Galler liginde pek çok takımda oynamış. 

Eski çelik işçisi Webster, 1981 yılında karısı Moira ve üç çocuğuyla Avusturalya’ya taşınmaya karar vermiş. Burada da futbolun İngiltere kadar ileri olduğunu görünce, “38 derece Fahrenheit yerine 38 Santigratta oynamaya karar verdim” diyerek, futbol oynamaya devam etmiş. Yaşıyla değişenleri şöyle özetliyor: 

“İlk futbola başladığım zamanlarda pazar günü yaralarla uyanırdım. Pazartesiye kadar hepsi gitmiş olurdu. Şimdi çürüklerimin kaybolması cumartesiyi buluyor.” 

Adına bir lig bulunan Webster, futbol sevgisini torunlarına da aşılamış. Artık torunlarının maçlarına yetişmek istediğini söylüyor, çünkü bugüne kadar kendi maçları yüzünden onlarınkini kaçırmış. 

Figtree Football Cub başkanı Mike Dodd, Webster’ın futbola katkısının “muazzam” olduğunu söylüyor. Emekli futbolcu yine de sahadan uzaklaşmayı düşünmüyor: 

“Onları izlemeye devam edeceğim.”

Güncel HER YAŞTA Spor Yaşam

Diğer Öneriler