Her YaŞta
agesa-logo

2020’yi Güle Oynaya Uğurlayacağımız Oyunlar

 2020’yi Güle Oynaya Uğurlayacağımız Oyunlar

Yılbaşında evdeyiz, sevdiklerimizleyiz. Beraber vakit geçirirken, ne zamandır unuttuğumuz oyunları oynamanın, ister sessiz sinema, ister kareoke, ister PES 2020, yarışmanın heyecanını yaşayabilirsiniz. Evde oynanabilecek oyunlar, aslında hiç de az değil. 

Takımlara ayrılıp rekabet etmenin zevkini hatırlıyor musunuz? Evde oynanan oyunların pek çok bir süre sonra herkesi içine dahil ediyor, heyecanlandırmayı başarıyor. Yılbaşı akşamında akla ilk tombala gelse de ailece birlikte oynayabileceğiniz pek çok oyun var. O oyun alternatiflerini sizler için derledik. 

Kelime Üretme/Scrabble 

Harf torbasından çekilen harflerle kelime türetme mantığına dayalı oyunu en fazla kelime geliştiren kazanıyor. Hem kelime dağarcığını geliştiriyor, hem küçüklere hem büyüklere hitap ediyor. 

Jenga 

Tahta blokları devirmeden ne kadar çok çubuk çekebilirsin? Kolay gibi görünen ama strateji gerektiren bir oyun. Üstelik herkes dokunduğu blogu çekmek zorunda. 

Evet-Hayır

Uzun yıllar Erkan Yolaç ismiyle özdeşleşen bu nostaljik oyun aslında basit bir mantığa dayanıyor: 2 dakika boyunca sorulan soruların hiçbirine “Evet/Hayır” cevaplarından birini vermemek, baş sallayarak cevabı geçiştirmemek. Ancak oynamaya başlayınca, insan bunun ne kadar da zor olduğunu farkediyor. Çocukların dikkatini geliştiren bir oyun, aynı zamanda zihni de hızlı düşünmeye zorluyor. 

Tabu 

Elmayı meyve olduğunu, ağaçta yetiştiğini ve kurabiyesinin de çok sevildiğini söylemeden anlatabilir misiniz? Tabu oynarken, mecbursunuz. Yasaklı kelimeleri kullanmadan takım arkadaşlarınıza belirlenen sınırlı süre içinde size verilen kelimeyi anlattığınız zorlu bir oyun.

İsim, şehir, hayvan

Tam bir klasik. Zahmetsiz, çekişmeli olduğunu belli etmeyen ama çok çekişmeli bir oyun. Her oyuncu kağıt üzerine yan yana; isim, şehir, hayvan, bitki, eşya, ülke, sanatçı yazar ve her bir bölümü yazıyor. Bir oyuncu içinden harfleri sayarken, bir diğeri onu durdurur ve çıkan harfte herkes bulduklarını 1 dakika içinde yazar. En çok mızıkçılık da bu oyunda görülür. 

Sessiz Sinema

İki takıma ayrılıp, diğer takımın verdiği filmi ya da konuyu 2 dakika içinde anlatma oyunu. Eğer oyunu oynayanlar birbirlerini iyi tanıyorsa, anlatmalarına gerek bile kalmadan, sadece belli hatırlatmalarla sonuca hızlı varabiliyor. Diğer takım için pek iç açıcı bir durum değil tabii.

Karaoke

Herkesin içindeki sanat aşkını ortaya çıkartan bir oyun. Bilgisayardan şarkı sözlerini izleyebileceğiniz bir program açtıktan sonra, sahne sizin. Tabii puanlamada ne alacağınız hem şarkı sözleriyle uyumunuza hem sesinize bağlı.

Pes 2020 

Nice arkadaşlıkları zora sokan, nice ailelere turnuva düzenleten bir oyun. Konsol oyunu ama her kesime hitap ediyor. Bu oyuna sadece erkekler değil, kadınlar da meraklı. Grafikleri o kadar gerçekçi ki, bir süre sonra kendinizi gerçekten futbol sahasında hissetmeniz işten değil. Yalnız oynarken, fazlaca gürültü çıkıyor. 

Witcher 

Biraz oyununu oynayıp biraz dizisini izleyebilirsiniz. Üstelik kitabı da var. Oyuncularına bir hikaye sunan oyunun başına oturduğunuzda kalkmanız biraz güç, ancak bütün hikayeyi önünüze koyarak tam bir Witcher gecesi düzenleyebilirsiniz. 

Counter Strike 

Kulağa çok klasik gelse de, oyun severlerin yıllardır değişmeyen tercihi. Çoklu oyuncuya müsaade ettiği için de favori olan oyun, stratejinizi geliştirmek için de iyi bir tercih. Bilgisayar üzerinden de oynanabiliyor. 

Yılbaşı denilince tabii ki: Tombala

Neredeyse herkesin bildiği, yılbaşında oynadığı klasik. Bir kese içindeki sayılar ve birçok tombala kağıdı vardır. Bu kağıtlar da sayı yazmaktadır. Keseden çıkan sayılar kimin kağıdında varsa o kağıdına koyar. Kağıdı ilk dolduran tombala yapmış olur. Oyundaki tabiriyle: Tombala!

Güncel HER YAŞTA

Diğer Öneriler