Her YaŞta
agesa-logo

Adım Adım Keşfedin: İstanbul’un Yokuşsuz Yürüyüş Rotaları

 Adım Adım Keşfedin: İstanbul’un Yokuşsuz Yürüyüş Rotaları

Tepeleriyle ünlü bu güzide şehrin her tarafının denizlerle çevrili olması, engebeli yolların bir noktada düzlüklere varması için adeta belirlenmiş sınırlar gibi. Bizlere hem muhteşem deniz manzaraları hem upuzun ve dümdüz yürüyüş alanları sunan İstanbul sahillerinin her biri kendi başına bir gezi rotası. Biraz daha iç kesimlerde ise ağaçların arasında dolaşırken oksijene doyacağınız orman rotalarına ulaşabilirsiniz.

Yürüyüş yapmak hem keyifli hem de sağlık açısından birçok faydası olan bir aktivite. Hayatınıza sadece yürüyüş ekleyerek bile sağlığınız adına önemli farklar yaratabilirsiniz. Yürüyüş yapmak ideal kilonuzu korumanıza ve eğer fazla kilonuz varsa kilo vermenize yardımcı olur. Kalp hastalığı, yüksek tansiyon, inme, kanser ve tip 2 diyabet gibi çeşitli kronik hastalıkların önlenmesinde veya yönetilmesinde yardımcıdır. Kalp damar sisteminizin sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkı sağlar. Kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirir. Kas dayanıklılığınızı geliştirir. Daha enerjik hissetmenizi sağlar. Hafızanızı geliştirir. Zihninizi sakinleştirir ve uyku hijyeninize katkı sunar. Dengenizi ve koordinasyonunuzu geliştirir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Stresi ve gerginliği azaltır.

Yürüyüş yapmanın hem bedenimize hem de zihnimize iyi gelen, üstelik herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan yapabileceğimiz en keyifli aktivitelerden biri olduğunda hemfikiriz artık. Tek başınıza, ailenizle ya da dostlarınızla planlayabileceğiniz yürüyüş rotalarınızı da birer hafta sonu rutini haline getirebilirsiniz. Şimdi sizlere fikir verebilecek birkaç yürüyüş rotasından bahsedeceğiz.

Florya Atatürk Ormanı

1937 yılında Atatürk tarafından ağaçlandırılması sağlanan orman Bakırköy’e bağlı Şenlikköy ve Basınköy mahalleleri arasında yer alıyor. Otoparkı ve çocuk parkı bulunan Atatürk Ormanı aynı zamanda Florya Sahili’ne de çok yakın. Parkın içinde herhangi bir yeme içme alanı bulunmuyor. Yürüyüşten sonra sahil tarafına geçip deniz manzarası eşliğinde kahvaltı yapabileceğiniz ya da yemek yiyebileceğiniz restoranlar mevcut.

Validebağ Korusu

Adile Sultan Korusu olarak da bilinen Validebağ Korusu Anadolu Yakası’nın en büyük ikinci yeşil alanı. Kadıköy Koşuyolu ve Üsküdar Altunizade semtleri arasında yer alıyor. Kendine ait otoparkı bulunmayan korunun etrafında park edilecek alanlar ve özel otoparklar bulunuyor. Validebağ Korusu’ndaki yürüyüşünüzün ardından Hababam Sınıfı filmlerinin çekildiği Adile Sultan Kasrı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Belgrad Ormanı

Avrupa Yakası’nın kuzeyinde yer alan Belgrad Ormanı o kadar büyük ki her bir bölgesi farklı bir günde yürüyüş için planlanabilir. Bu kadar geniş bir ormanlık alanda engebeli kısımlar da bulunuyor, ancak yürüyüş ve bisiklet için özel alanlar da hazırlanmış. Örneğin, Neşet Suyu Yürüyüş Parkuru bunlardan biri. Belgrad Ormanı’nın ana girişi olan Bahçeköy’e otobüsle ulaşılabiliyor. Ormanın derinliklerini keşfetmek isterseniz özel araç gerekli. Haftasonları piknik yapmak için gelenlerin de olmasıyla yoğunluk yaşanabileceği için sabah saatlerinde yürüyüşünüzü planlayabilirsiniz.

Şile Saklı Göl

Anadolu Yakası’nın henüz herkes tarafından keşfedilmemiş alanlarından olan Saklı Göl, etrafında rahatça tur atabileceğiniz büyüklükte. Yol üstünde hafif eğilimli alanlar olsa da yürüyüş için rahat bir parkur. Aynı zamanda göl manzarasına karşı kahvaltı yapabileceğiniz ya da yemek yiyebileceğiniz bir restoran da mevcut.

İstanbul’un Kıyıları

Yazının başında da vurguladığımız gibi İstanbul’un sahil kenarları oldukça yürümeye elverişli ve hoş manzaralı yerler. Anadolu Yakası’nda Kadıköy’den Pendik’e kadar uzanan sahil boyu bazı yerlerde kesintiye uğrasa da Caddebostan, Maltepe ve Pendik’te uzun yürüyüşler yapabileceğiniz sahil şeridine ulaşım da oldukça rahat. Marmaray Metro hattı da bu sahil boyunca uzanıyor.

İstanbul’un en turistik semtlerinden biri olan Balat’ın sahil tarafı yürümek için keyifli bir rota. Bir tarafta Haliç manzarası bir tarafta tarihi evler olan bu rotayı tamamladıktan sonra, Balat’ın şirin kafelerinden birinde kahvenizi yudumlayarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Arnavutköy, Bebek ve Rumeli Hisarı hattındaki boğaz manzaralı yürüyüş rotasında hızınızı kesmemek için fotoğraf çekme kısmını sona saklayabilirsiniz. Bu güzel manzarada biraz zor olsa da yürüyüş sonrasında soluklanabileceğiniz çok fazla kafe ve restoran alternatifi mevcut.

Sakinliğiyle bilinen Büyükçekmece ilçesinin öyle uzun bir sahili var ki neredeyse yürüyerek Tekirdağ’a ulaşabileceksiniz. Şaka bir yana bu uzun sahil şeridi için 16 kilometrelik bir yürüyüş alanı planlanmış ve tamamlanmayı bekliyor. Yürüyüşünüzü akşam yemeğinin hemen öncesinde planlarsanız sonrasında sahil kenarındaki balık restoranlarından birinde akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz

GEZİ REHBERİ TÜRKİYE YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler