Her YaŞta
agesa-logo

Yeşil Çay ve Kahve Arasındaki Farklar

 Yeşil Çay ve Kahve Arasındaki Farklar

Yeşil çay ve kahve, içmesi son derece zevkli içecekler arasında. Ayrıca her iki içecek de insan vücuduna son derece faydalı. Vücudumuza pek çok yönden yararı bulunan yeşil çay ve kahvenin antioksidan özelliği tartışılmaz bir konu. İnsanlar, bahsi geçen içecekleri özellikle sabah saatlerinde tüketiyor. Bu sayede vücutta bulunan yağların yakımı da hızlanmış oluyor.

Kahvenin ve yeşil çayın içinde kafein bulunuyor. Bu sebeple her iki içeceği de gün içinde belli oranlarda içmek oldukça önemli. Kafein; kahve, çay, kola barındıran içecekler ya da çikolatada mevcut. Günlük kafein alımı, kişinin bünyesine göre değişiklik gösterebiliyor. Kafein ihtiyacı; tüketim sıklığı, alınan miktar, fiziksel koşullar ve vücut ağırlığı gibi pek çok faktörü kapsıyor. Kafeinin günlük olarak 300 mg tüketilmesi gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında kahve ve yeşil çayın bu seviyelerde kullanılması, yararlı maddeleri almanıza fırsat veriyor.

Yeşil Çay Faydaları

Yeşil çay, doğru seviyede içildiğinde vücuda birçok fayda sağlıyor. Özellikle sabahları aç karnına içilen yeşil çay, vücuttaki yağları parçalamaya son derece yardımcı. Ayrıca metabolizma hızlandırdığı da kanıtlanmış durumda. Yeşil çayın sadece 1 bardağı bile biyoaktif bileşen içeriyor. Yeşil çayın içerdiği biyoaktifler arasında yer alan polifenoller, vücutta meydana gelen çeşitli hastalık ve yaralanmalara karşı koruma kalkanı oluşturuyor. Ayrıca yeşil çay, kafein içerdiği için dikkatinizi toplamanıza ve odaklanmanıza da yardımcı oluyor. Yeşil çayın faydaları arasında kan şekeri seviyesini dengelemesi de bulunuyor. İçecek, insülin direncini azaltıcı etki de sağlıyor. Ayrıca yeşil çay;  

Kronik hastalıklara karşı koruma sağlıyor.

Kansere yakalanma riskini azaltarak sağlıklı bir hayat sürmenize destek veriyor

Bilişsel fonksiyonların gelişmesine yardımcı oluyor.

Yeşil çayın sunduğu bu faydalar, “Yeşil çay sağlıklı mı?” sorusuna da cevap veriyor. Düzenli ve dengeli kullanım sonunda; mikropsuz, odaklanmış, sağlıklı ve az yağa sahip bir bedene kavuşabilirsiniz. Günlük ders çalışmak ya da işlerine odaklanmak isteyen kişilerden, şeker hastalarına kadar pek çok kişiye olumlu etki yapan yeşil çayı, günlük olarak doğru dozda tüketebilirsiniz.

Kahve Faydaları

Kahve, birçok kişi tarafından kafein ihtiyacı için tercih ediliyor. Yeşil çay gibi özellikle sabah saatlerinde içilen kahve, güne dinç başlanmasına sebep oluyor. Kahve faydaları da düşündüğünüzden çok daha fazla. Kahvenin faydaları arasında şunlar bulunuyor;

Kadınlarda depresyon riskini aza indiriyor.

Prostat kanseri riskini azaltıyor.

Kahve sayesinde tip 2 diyabetten korunabilirsiniz.

Parkinson riskini azaltıyor.

Bağışıklık riskini güçlendiriyor.

Baş ağrısına iyi geliyor.

Sıralanan faydalar, birçok kahve türünde aynı etkiyi gösteriyor. Bu sebeple gün içinde sevdiğiniz kahve türünü yeterli dozda tüketerek aynı faydaları alabilirsiniz. Bu sebeple Türk kahvesinin faydaları da benzer özelliklere sahip. Metabolizmayı hızlandıran Türk kahvesi, kolay nefes almayı sağlayarak ağrı kesici etkisi de yaratıyor.

Yeşil Çay ve Kahve Kafein İçeriği

Kahve, yeşil çaya oranla daha fazla kafein içerir. Bu sebeple gün içinde yeşil çaya nazaran daha az dikkatli tüketilmesi gerekir. Ayrıca, her iki içecek de güne başlarken tercih ettiğinizde yağ yakımı sağlıyor. Bu sebeple yeşil çay zayıflatır mı diye düşünmenize gerek kalmıyor. Sabahları yeşil çay içemiyorsanız, gün içinde ya da yemekten sonra da tercih edebilirsiniz. İçecek, her zaman yapıcı etkilere sahip.

Kahve kafein içerdiği için güne sağlam başlamak ya da yorgunluğu alması için fazla tercih ediliyor. Ayrıca yeşil çay ve kahvenin içerdiği kafein, ruh hâlini iyileştirerek, depresyon riskini düşürüyor. Ayrıca antrenman isteğini artırarak sporun etkilerini de çoğaltıyor.

Hangisi Daha Sağlıklı?

Yeşil çay, kulağa daha sağlıklı gibi gelse de her iki içeceğin de birbirinden üstün faydaları bulunuyor. Bu faydalar, çalışma azminden kalp sağlığına kadar pek çok alanda etkili. Bu sebeple gün içinde kendinizi daha iyi hissederek işlerinize odaklanmak istiyorsanız muhteşem tada sahip olan kahveyi ve yeşil çayı sevdiğiniz şekillerde tercih edebilirsiniz.

BÜTÜNSEL SAĞLIK YEME & İÇME

Diğer Öneriler