Her YaŞta
agesa-logo

Kolesterolü Dengeleyen ve Düzenleyen Besinler

 Kolesterolü Dengeleyen ve Düzenleyen Besinler

Kolesterol özellikle ileriki yaşlarda dengelenmesi gereken bir vücut yağıdır. Bu yağ fazla salgılandığında olumsuz sonuçlar doğuracağından her birimiz için dengeli ve sağlıklı beslenmek bilhassa kolesterol konusunda ayrıca önem kazanıyor. Bugün kolesterole dair pek çok detayı, kolesterol düşüren besinleri, kolesterol diyetini, kolesterol yükselten besinleri ve kolesterolü dengelemenin yollarını paylaşacağız. Bakalım neler yapmamız gerekiyormuş.

Kolesterol Nedir?

Kolesterol insan kanında yer alan, en başta karaciğeri yakından ilgilendiren ve tüm hücreler tarafından doğal biçimde üretilen bir vücut sıvısıdır. Mumsu bir yapıda olduğunu söyleyebileceğimiz kolesterol, sağlıklı hücre üretiminde etkin bir rol oynuyor. Pek çok hormon ve D vitamininin önemli bir bölümünün oluşumu kolesterole bağlıdır.

Yüksek Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Kontrol edilebilir derecede olsa bile hareketsizlik kesinlikle yüksek kolesterolün baş nedenlerinden. Bunun dışında dengesiz ve sağlıksız beslenme, obezite gibi durumlar da kolesterol yüksekliğine davetiye çıkarıyor. Kolesterol riskini artıran faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Sağlıksız beslenme

Yetersiz egzersiz

İşlenmiş gıdaları çok tüketmek

Çok fazla hayvansal gıda tüketmek

Sigara içmek

Kalıtsal (genetik) nedenler

Obezite (normalin üzerinde kilo oranı)

Diyabet (şeker hastalığı)

Kolesterolü Yükselten Besinler Nelerdir?

Yüksek kalorili her gıda kolesterolü bir ölçüde yükseltir desek pek de yanlış olmaz aslında. Katkılı ve bunun yanı sıra yağ oranı yüksek yiyecekler yüksek kolesterolün başlıca nedenlerinden. Bunlara örnek olarak;

Kırmızı et

Margarin

Tereyağı

Yağlı uzun ömürlü süt

Krema

Kaymak

Hayvansal yağ içeren gıdaları verebiliriz.

Kolesterolün Sağlıklı Seviyede Kalmasını Sağlayan Besinler Nelerdir?

Vitamin bakımından zengin besinler hücre ve hormon üretimini olumlu ve doğal yönden etkiler. Bu yüzden bu besinler kolesterol dengeleyen besinlerdir.

 Omega-3 İçeriği Yüksek Besinler

Ispanak, lahana, marul ve daha nicesi… Yeşil yapraklı sebzelerin omega-3 konusunda çok iddialı olduğu bir gerçek. Kırmızı et ve balıkta da bulunan omega-3; yalnızca hayvansal yolla değil, bitkisel beslenme yoluyla da elde edilebiliyor.

Posa İçeriği Yüksek Sebze ve Meyveler

Kuru fasulye, börülce, bezelye, mercimek, nohut, barbunya, elma, armut, şeftali, ayva, incir, çilek, kuru kayısı, kuru incir, marul, kereviz, karnabahar, brokoli, ıspanak, havuç ve patates posalı meyve/sebze grubundandır. Bu kadar çok besin varken ve her biri bu kadar lezizken kolesterolünüzü düşürmenin hala zor olduğunu düşünüyor musunuz peki?

C Vitamini Depolayan Meyveler

C vitamini kolesterolü düşürmek adına olmazsa olmaz. Narenciye meyveleri; yani portakal, limon, turunç, mandalina ve greyfurt gibi besinler özellikle kışın harikalar yaratıyor. Pek çok yemeğe, içeceğe, çaya ve hatta tatlıya yakışan bu lezzetler sağlıklı bir seçim yaparken sizi çok memnun edecekler. Diğer C vitamini deposu besinler ise şöyle;

Kırmızı ve yeşil biber

Domates

Roka, maydanoz, marul gibi yeşillikler

Taze kuşburnu

Brokoli, lahana, ıspanak

Doğal Yağ Çeşitleri

Yağ tüketimi elbette gerekli! Ancak doğru yağ her zaman doğal ve hafif olandır. Peki hangi yağlar gerekli? – Zeytinyağı, ayçiçek yağı, avokado, mısırözü yağı. Kolesterolün Üstesinden Gelen Kuru Baklagiller Kuru baklagiller kolesterolün baş düşmanı. Siz de yüksek kolesterolünüzü, evinizde güvenle yapacağınız kuru baklagil yemekleriyle düşürebilir ya da dengeleyebilirsiniz. İşte o son derece leziz ve yararlı kuru baklagiller; – Nohut, fasulye, barbunya, kırmızı ve yeşil mercimek.

BÜTÜNSEL SAĞLIK YEME & İÇME YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler