Her YaŞta
agesa-logo

Dengeli Yağ Alımı: Günlük Yağ Tüketimi Nasıl Olmalı?

 Dengeli Yağ Alımı: Günlük Yağ Tüketimi Nasıl Olmalı?

Sağlıklı beslenme, günlük aldığımız karbonhidrat, yağ ve proteinlerin belli bir dengede olmasıyla oluşuyor. Bu sebeple yağ tüketimi de sağlığımız üzerinde son derece önemli bir etkiye sahip. Yağların içinden hangilerinin sağlıklı ve tüketilebilir olduğunu seçerek ona göre vücudumuzu dengeye sokabiliriz.

Yağ Nedir?

Yağ, vücudumuz açısından son derece önemli ve gerekli olan enerjinin en önemli kaynağı. Bir gram yağda 9 kalori mevcut. Tükettiğimiz yağlar, yağ asitlerinden oluşuyor. Biz de doymuş yağ asitleri ile tekli doymamış yağ asitlerini vücudumuz tarafından sentezleniyor. Çoklu doymamış yağ asitleri ise zorunlu olmaları açısından son derece önemli bir yere sahip. Bu tip yağ asitlerinin besinlerle mutlaka dışarıdan alınması gerekiyor.

Yağda Bulunan Vitaminlerin Vücudumuza Etkileri Nelerdir?

 Sağlıklı bir vücutta yağ oranı, büyük önem taşıyor. Farklı vitaminleri almak için farklı meyveler yediğimiz gibi yağ tüketimimizi de bu bilinçle yapmamız son derece önemli. Yıllar içinde insanların tükettiği yağlar üzerindeki alışkanlıklar günlük yağ tüketimini etkileyebiliyor. İnsanlar; sadece zeytin, ayçiçek veya mısır yağı tüketebiliyor. Ancak dengeli beslenmek için farklı yağlardan farklı besin değerlerini almak gerekiyor.

Dengeli Yağ Tüketiminin Faydaları Nelerdir?

 Dengeli ve çeşitli yağ tüketiminin değişik faydaları mevcut. Bu sebeple sadece tek tip yağ kullanmak yerine çeşitli yağlardan faydalanmak son derece önemli. Bu çeşitliliği sağlamak için;

Tek çeşit yağ kullanımı yapıyorsak alışkanlıklarımızdan sıyrılarak farklı besin ve vitaminlere sahip zengin bitkisel tohum yağlarından yararlanabilirsiniz.

Vücudun her türlü doymuş yağ asidine ihtiyacı olduğu için belirli ölçülerle farklı yağlardan kullanılması gerekiyor.

Siz de tüm yemek ve salatalarınızda aynı yağı tercih ediyorsanız çeşitlilik sağlayacak olan yeni yağları da deneyimleyebilirsiniz.

 

Günlük Yağ Tüketimi Nasıl Olmalı?

Herkesin aklına günlük yağ tüketimi nasıl olmalı sorusu geliyor. Özellikle yediklerimize dikkat etmeye başladığımızda neyi ne kadar kullanmamız gerektiğini araştırıyoruz. Normal şartlarda diyet yapmayan bir kişinin tüketmesi gereken yağ miktarı, günlük olarak ihtiyaç duyduğu enerjinin %25 ya da %30’u kadar oluyor. Örnek vermek gerekirse, günlük alması gereken kalori 1500 olan bir kişi, günlük olarak 375-450 kaloriyi yağ almalı. Bu kaloriye göre de alınması gereken yağ 41 ila 50 gram arasında değişiyor. Kısaca bu miktar, 7 ya da 8 yemek kaşığı zeytinyağına tekabul ediyor.

Diyette Yağ Tüketimi Nasıl Olmalı?

Diyette yağ tüketimi, normal zamana göre pek de fark etmiyor. Yağ, vücut sağlığıyla direkt olarak bağlantılı. Ayrıca belli bir miktarda tüketilen yağ, beslenme açısından da son derece önemli. Çünkü yağ, diğer besinlere karşın midede daha uzun süre kalıyor. Bu durumda tokluk hissi yaşanmasına imkân tanıyor. Bu sebeple yağsız yapılan diyet, kesinlikle yanlış bir karar verdiğinizi gösteriyor.

Sporcular İçin Yağ Tüketimi Nasıl Olmalı?

Sporcular için yağ tüketimi de normal beslenen kişilerle çok da fazla farklılık göstermiyor. Spor yapan kişiler için önerilen günlük yağ tüketimi de %20 ila %30 arasında olmalı. Bu beslenme düzeni için de örnek vermek gerekirse, 1000 kalori için 30 ya da 35 gram yağ alınmalı. Yağlar, sıkıştırılmış enerji kaynağı olduklarından dolayı en zayıf sporcular bile vücutta uzun bir egzersizi tamamlayacak kadar yağ deposunu barındırıyor. Bu sebeple vücuttaki yağ oranı, spor yapan kişiler için zaten yeterliyken belirlenen yüzdeliğin üzerinde yağ alımı da sporcunun veriminin düşmesine sebebiyet veriyor. Bu sebeple sporcuların alması gereken yağlar için belirlenen alt limit, günlük enerji gereksiniminin %15’inden daha az olmaması yönünde.

BÜTÜNSEL SAĞLIK YEME & İÇME YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler