Her YaŞta
agesa-logo

Yaşlanmayı Hayatın Altın Günleri Haline Getiren 10 Şey

 Yaşlanmayı Hayatın Altın Günleri Haline Getiren 10 Şey

Yaşlanmak, deneyimlerinizin artması, ne istediğinizi, nasıl istediğinizi bildiğiniz zamanlar anlamına da geliyor. Sinemada hangi filmi seyretmekten hoşlandığınız konusunda fikir yürütmenize gerek yok, ideal dinlenme mekanınızı tanıyorsunuz, gençliğin kendini tanıma telaşıyla geçen günlerinden uzaksınız. Karar vermeye çalışmakla geçirilen uzun saatler artık gündeminiz değil.

Yaşlılığın altın değerindeki artılarını bir araya topladık.

Her yaşta artan özgüven

Yaşlandıkça, fark ettiğinizden daha güçlü olduğunuzu anlamaya başlarsınız. Zor zamanlar geçirip zorlu dersler almanın sonuçlarından biri budur. Karar verirken kendinize güvenmekte daha az sorun yaşarsınız, çünkü sınırlarınız hakkında daha çok bilgi sahibi olacak zamanınız olur. Çevreniz de bu deneyimlerden faydalanır. Deneyiminiz 40’lı yaşlardan itibaren giderek kıymetlenen bir bilgiye dönüşür.

Yargılamaktan kaçarsınız

Deneyimli insanlar “Kimse beni anlamıyor” ya da “Herkes çok kötü” cümleleri kurmaktan kaçınır. Herkesin bir hikayesi olduğunu, kimsenin mükemmel olmadığını ve insanların sizi her seferinde şaşırtabileceğini öğrenirsiniz. Başkalarını yargılamak yerine olanları olduğu gibi kabul etmek yaşlanan insanların kazandığı en önemli deneyimlerden biridir.

Yeni başlangıçlardan korkmazsınız

Psikologlara göre, hobiler, yeni seyahat rotalarını keşfetme isteği, farklı insanlarla tanışmak hevesi yaşlanan insanlarda daha sık görünüyor. Gençken hayatı keşfetme arzusuna eşlik eden bilmediğiniz şeylere adım atma korkusunu ilerleyen yıllarda atıyor ve daha cesur kararlar alabiliyorsunuz. Gelecek endişesinin azalması da bu cesarette bir etken. Yaşlanan ebeveynlerin çocuklarına karşı daha fazla özgürlük alanı tanıması da cabası.

Çocuklarınız arkadaşlarınız olur

İlerleyen yıllar çocuklarınızla ilişkinizi de farklı bir boyuta taşır. Bir zamanlar eğitim hayatı ya da sağlığı için endişelendiğiniz çocuğunuzla kariyeri ya da ilişkileri hakkında konuşma, fikirlerinizi paylaşma alanınız genişler. Bir bakmışsınız, dondurma yiyip boğazını şişirmekten korktuğunuz çocuğunuz size gelecek hayallerini anlatıyor. Bu birlikte geçen uzun yılların getirdiği hediyelerden biridir.

Kontrol etme isteğiniz azalır

İnsan yaşlanınca her şeyi kontrol edemeyeceğini anlar. Kontrol etme isteğinin azalmasıysa, sürekli bir gerginlik haliyle yaşama hissini ortadan kaldırır. Değiştiremeyeceğiniz şeyleri akışına bırakmayı öğrenirsiniz. “Ne kadar az kontrol o kadar rahat bir kafa”, yaşlanma mottonuz olabilir.

Zaman klişeleri cazip gelebilir

“İnsan tavuk gibi saat 10’da uyur mu?” demeyin. Saat 10’da uyumak çok iyi gelebilir. İşlerinizi bitirip, televizyon karşısında pineklemeden pijamalarınızı giyerek yatağa girmek de güzeldir. İnsanlar boşa geçirilen vakitlerin ne kadar kıymetli olduğunu ilerleyen zamanlarda anlar. Üstelik herhangi bir zorunluluk olmadan kalktığınızda sabahın ilk saatlerinde uyanmayı da sevebilirsiniz. İnsan yaşlandıkça klişelerin kendisinden önce gelen kuşakların deneyimlerinden ibaret olduğunu anlayabilir. Ee zaten, klişe dışına çıkma çabası da klişe değil midir?

Hiçbir şey yapmamak

Ufka bakmak ya da bir deniz kıyısında oturmak. Üstelik gün ortasında şekerleme yapma özgürlüğünüz de var. Herhangi bir yere yetişme telaşı olmaksızın geçirilen saatler sürekli bir yere koşturmaya çalıştığınız yıllardan sonra çok iyi gelecektir. O günler geçti, şükredebilirsiniz.

Alışveriş çilesi azalır

“Bir şey almazsa ölecek” hissi giderek azalır, gardıroptaki fazlalık ya da eşyalardaki uyumsuzluk daha çok gözünüze batar. Zevkleri ve istekleri oturmuş bir insan olarak artık neyi nasıl alacağınız konusunda da fikir sahibi olursunuz. İş için yeni bir ceket yerine uzun zamandır hoşunuza giden bir çantaya yönelebilirsiniz.

Ailenizle takılmak

“Sizinle oturmak istemiyorum” diyen ergenlik çağındaki çocuklarınız büyüdü, işler azaldı ve ailece bir masanın etrafında buluşmak ve sohbet etmek için yeterli zamana sahipsiniz. Uzun saatler boyunca yeni konular üzerinde konuşabilir, ailenize farklı bir bakışla bakıp, yeniden tanıyabilirsiniz.

Çalışmak

Neyi ne kadar yapabileceğinizi bildiğiniz, tecrübelerinizin doruğunda olduğunuz bir kariyer yaşlılık günlerine denk gelir. Çalışmanın da eğlenceli olabileceğini gençken düşünemezdiniz. Oysa yaşlanınca çalışmaktan alınan zevk artıyor.

Güncel YAŞLANMAYA HAZIRLIK

Diğer Öneriler