Her YaŞta
agesa-logo

Emeklilik Döneminde Bir Tatlı Huzur Bulacağınız Şehirler

 Emeklilik Döneminde Bir Tatlı Huzur Bulacağınız Şehirler

Sabahları uyanmak için alarm kurmanız gerekmeyecek sabahları düşündünüz mü? Peki o sabah nerede uyanacağınızı? Bir yere gitmek zorunda değilsiniz. Bir görevi yerine getirmeniz gerekmiyor. Tüm zamanınız tamamen size ait ve ne yapmak istiyorsanız onu yapacaksınız. İşte şimdi sizin zamanınız!

Ara sıra durup “Emekliliğime ne kadar kaldı acaba?” diye düşünerek hesaplar yaptığınız oldu mu? Belki çok az kaldı belki de daha önünüzde yıllar var. Ancak her durumda hayatınız için büyük değişiklikler yapabilme imkanınızın olduğu bir evredir emeklilik. Bazılarınız normal rutinlerini devam ettirmek ve hatta çalışmaya devam etmek bile istiyor olabilir. Bazıları şehir şehir, ülke ülke dolaşma hayali kurarken, bazıları da hayatını daha sakin bir yere taşımayı düşünüyor olabilir. Yeni şeyler öğrenmek, yeni yerler görmek ya da hep hayal ettiğiniz ama fırsat bulamadığınız bir iş kurmak ve belki de üniversiteye tekrar başlamak… Henüz emekliliğinizle ilgili bir planınız yoksa bu fikirlerden biri size ilham verebilir!

Büyükşehirlerden Vazgeçemeyenler: İstanbul, Ankara ve İzmir

Özellikle hayatlarını büyükşehirlerde geçirmiş olan ve buralarda yaşamaktan keyif alanlar için vazgeçilmez olabilir. Tam tersine küçük şehirlerde yaşayıp artık daha büyükşehirde yaşamayı deneyimlemek isteyenler de vardır belki. Kalabalık, gürültü, kaos gibi kavramlarla tanımladığımız büyük şehirler aynı zamanda, neredeyse 24 saat yaşayan, katılabileceğiniz birçok etkinlik ve aktivite barındıran yerler. Emeklilik hayaliniz konserden tiyatroya, sinemadan sergiye uzanan hareketli bir yaşamsa büyükşehirlerde yaşamak size göre olabilir. Üstelik sakinlik aradığınızda hemen yakınlarında ulaşabileceğiniz yerler de mevcut.

Sinop’un Mutluluğunu Tatmak İsteyenler

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2019 verilerine göre %77,66’lık oranla Türkiye’nin en mutlu şehri seçilen Sinop bu ünvanı daha önceki yıllarda da üstlenmişti. BBC Türkçe’de bunun nedenini araştıran Gazeteci Joshua Allen’ın gözlemlerine göre bunun nedeni şehirde herkesin birbirini tanıyor ve birbirlerine saygı duyuyor olmaları. Öyle ki şehir meydanında cami ile bar yan yana duruyor ve kimse bunu sorun etmiyor. İnsanlar arasında herhangi bir ayrım yok, sokaklar güvenli ve mahalle kültürü şehirde hala yaşıyor. Bu kadar sakin bir trafikte yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri bisikletle dolaşmak ya da bisikleti bir ulaşım aracı olarak kullanmak. Balık tutmak hobileriniz arasındaysa ya da emeklilik hayallerinizde yer alıyorsa sahilde yeriniz hazır.

Kırklareli Ormanlarında Kaybolmak İsteyenler

Şehrin bir ucundan diğer ucuna yürüyebildiğiniz ve bu süre boyunca da yolda gördüğünüz insanlarla selamlaşabildiğiniz bir şehir düşünün. Şehir merkezi dışında da Kıyıköy’den Bulgaristan sınırına kadar, bir yanda deniz bir yanda orman olan bir sahil şeridine sahip. İrili ufaklı kasaba ve köyler bulunan sahil şeridinde en meşhur olanı longoz ormanlarının arasındaki İğneada. Hayaliniz hem deniz kenarında olmak hem de yemyeşil ormanların yanıbaşında yaşamaksa ilk bakacağınız yerlerden birisi İğneada!

Muğla’da Hep Yazlıkçı Kalmak İsteyenler

Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Köyceğiz ve Marmaris gibi Türkiye’nin en popüler tatil beldelerini barındıran Muğla, emekliliğini tatil tadında geçirmek isteyenler için ideal bir şehir. Kışın sakin geçse de yazın cıvıl cıvıl olan bu bölgeler, emekliliğinde işletme sahibi olma hayalini kuranlar için de olanaklar barındırıyor. Hem Muğla’da olayım hem de kalabalıklardan uzak kalayım derseniz daha sakin kıyıları da mevcut. Bunlardan biri Bodrum 45 kilometre mesafedeki, sahil kenarında doğayla iç içe olabileceğiniz hem de sakin kalabileceğiniz bir köy olan Mazı. İstediğinizde sakinliği bulabileceğiniz istediğinizde de insanlarla iç içe olabileceğiniz Marmaris’teki en büyük köy olan Söğüt. Muğla sınırları içinde zeytin, zeytinyağı ve zeytinyağlı yemeklerin en güzelleri de sizlerle birlikte olacak.

Mersin’de Bahar Havasında Kış Geçirmek İsteyenler

Kış mevsimini hayatınızdan çıkarmak istiyorsanız Mersin’den ev bakmaya başlayabilirsiniz. Yılın her mevsimi güneşi hissedebileceğiniz Mersin’de, kışın bile içiniz ısınabilir. Üstelik yerli ve yabancı turistler tarafından çok fazla keşfedilmemiş olması da sakinlik arayanlar için şehre artı puan kazandırıyor. Eğer sıcak hava bunaltıcı olmaya başladıysa endişelenmenize gerek yok. Torosların serin yaylaları sizi misafir etmek için hazır! Tantuni ve cezerye gibi lezzetlerin en güzeline de kolayca ulaşabileceksiniz. Uzun sahil yürüyüşleri sizin için vazgeçilmez bir aktiviteyse Mersin tam olarak size göre!

YAŞLANMAYA HAZIRLIK YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler