Her YaŞta
agesa-logo

Ücretsiz Psikolog Desteği Nasıl Alınır?

 Ücretsiz Psikolog Desteği Nasıl Alınır?

Psikolojik destek, ruh sağlığının korunması ve geliştirilmesi için önemli bir yatırımdır. Düzenli olarak destek almak, zihinsel ve duygusal olarak korunmanıza ve güçlenmenize yardımcı olur. Ücretsiz psikolojik destek; stres ve kaygı yönetimi, kendinizi keşfetme, ilişki yönetimi ve duygusal destek için önemlidir.

Ücretsiz psikolog desteği alabileceğiniz kurumlardan bazıları;

  • Kamu Kurumları
  • Üniversiteler
  • Sivil Toplum Kuruluşları
  • İnternet

Psikolojik danışmanlık merkezleri de belirli dönemler için ücretsiz hizmet verir. Bununla birlikte ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmeti veren kurumlar arasında sağlık bakanlıkları, belediyeler ve halk sağlığı merkezleri yer alır. Bu kurumlarla iletişime geçerek ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmetlerinin mevcut olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz Psikologlar Nerelerde Çalışır?

Ücretsiz psikologlar; kamu kurumları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ya da internet aracılığıyla hizmet verebilir. Ücretsiz olarak hizmet almak için bu kurumlara başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca deprem döneminde de olduğu gibi pek çok psikolog, belirli dönemlerde ücretsiz psikolojik destek sunar. Bu sebeple ücretsiz destek alabileceğiniz özel kurumlarla da iletişime geçebilirsiniz.

Ücretsiz Psikolojik Destek Alabileceğiniz Yerler

Ruh sağlığı, insan hayatında son derece önemlidir. Kişinin yaşam kalitesini belirleyen iyi bir ruh sağlığı, fiziksel sağlığı da olumlu yönde etkiler. Ancak günümüzde stres, kaygı, depresyon gibi psikolojik sorunlar, insanların hayatı üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Bu sebeple ücretsiz olarak psikolojik destek
alabileceğiniz yerler arasında şuralar bulunur;

  • Belediyeler
  • Devlet Hastaneleri
  • Sağlıklı Hayat Merkezleri
  • Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri
  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Psikoterapi Merkezi

Yukarıdaki kurumlara başvuran kişiler psikolojik destek alabilir. Devlet hastanesi ücretsiz psikolog hizmetinden faydalanmak için randevu alarak kolaylıkla terapiye başlayabilirsiniz.

Belediyeden Ücretsiz Psikolojik Destek Nasıl Alınır?

Yaşadığınız şehrin belediyesinden psikolojik destek almak için resmi internet sitesi üzerinden ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmetleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Belediyeler, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için birçok hizmet sunar ve bunlar arasında ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmetleri de mevcuttur. Belediyelerin sağladığı bu hizmetler sayesinde vatandaşlar, psikolojik sorunlarıyla ilgili yardım talep edebilir.

Bazı belediyeler, psikolojik destek hizmetlerinden yararlanmanız için bazı belgelerin hazırlanmasını isteyebilir. Bu belgeler arasında; kimlik kartı, ikametgah belgesi, sağlık raporu gibi belgeler olabilir.

Devlet Hastanesinde Ücretsiz Psikolog Randevusu Nasıl Alınır?

Ücretsiz psikolog randevusu almak için MHRS üzerinden gün ve tarih seçebilir ya da 182 nolu telefonu arayarak merkezi sisteme bağlanabilirsiniz. Bu sayede size en uygun merkezdeki uzmana yönlendirilirsiniz. Devlet hastanesinden ücretsiz psikolojik destek almak için öncelikle psikiyatriste gitmeniz gerekir. Yapılan
görüşme neticesinde psikiyatrist, sizi psikoloğa yönlendiriyorsa, devlet hastanesinden terapi desteği alabilirsiniz.

SHM’den Ücretsiz Psikolojik Desteği Nasıl Alınır?

Sağlıklı hayat merkezleri; bireyin ruhsal ve fiziksel sağlık sorunlarını, okul yaşamını, çift ilişkisini ya da özel yaşamını ele alarak psikolojik destek verir. Bu birimler sayesinde birey, sahip olduğu yetenek ve becerileri geliştirir. Ayrıca SHM, kişilerin değişimlerini tanımasına, duygu, düşünce ve davranışları tanımlayabilmesine
yardımcı olur. Kuruma başvuran tüm bireyler, öncelikle başvurduğu psikososyal destek uygulayıcısı tarafından sorunun öğrenilmesi için ilk görüşmeye alınır. Bu görüşme sonucunda, kişiye ve soruna göre karar verilir ve uygun bulunması halinde randevu programı belirlenir. Bu uygulamalar için herhangi bir ücret de talep edilmez.

Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinden Ücretsiz Psikolojik Destek
Nasıl Alınır?

Ücretsiz psikolojik destek alabileceğiniz yerlerden birisi de Sağlık Bakanlığı’nın 2011 yılında uygulamaya başladığı Toplum Psikiyatri Merkezi’dir. Şizofreni, bipolar ya da psikiyatrik bozukluklar için hizmet veren bu birimlerden ücretsiz olarak hizmet alabilirsiniz.

İBB Psikoterapi Merkezlerinden Ücretsiz Psikolojik Destek Nasıl
Alınır?

stanbul’da yer alan toplamda 25 psikolojik danışmanlık merkezi, 3 ile 65 yaş arası vatandaşlara hizmet verir. Bu merkezlerde verilen hizmete başvuru yapmak için 153 nolu numarayı aradığınızda yakın konumdaki uzmana yönlendirilirsiniz. Görüşme sonrası uzmanlar, kişilerin psikoterapi seanslarını planlar. Ayrıca gerekli durumlarda da değerlendirme veya görüşme için danışanlar, kurum bünyesindeki
uzmanlara yönlendirilir.

Kaynaklar;

https://shm.saglik.gov.tr/hizmetlerimiz/55-ruh-sağlığı-danışmanlığı.html

AKIL VE RUH SAĞLIĞI BÜTÜNSEL SAĞLIK

Diğer Öneriler