Her YaŞta
agesa-logo

Psikolojik İlk Yardım Nedir, Neden Önemlidir?

 Psikolojik İlk Yardım Nedir, Neden Önemlidir?

Psikolojik ilk yardım, destek almak isteyen kişilere yardım etmek amacıyla verilen ilk müdahalelerden biridir. Bu önemli yardım, kişilerin yaşadıkları stresli ve travmatik olayların etkilerini azaltmak amacıyla da tercih edilebilir. Gelecekteki sorunların önüne geçmek ve uygun bir tedaviye yönlendirmek için yapılan
psikolojik ilk yardım, bireylerin hayatında son derece önemlidir. Bu yardımın amacı, sorun yaşayan kişilere destek olmak, onları anlamak ve uygun bir şekilde yönlendirmek için gereken bilgi ve becerileri sağlamaktır.

Psikolojik ilk yardım müdahaleleri, birçok durumda hayat kurtarıcı olabilir. Özellikle doğal afetler, kazalar, şiddet olayları ve intihar teşebbüsleri gibi olaylardan sonra psikolojik destek almak son derece önemlidir. Bu yardımlar, olayların etkilerini azaltarak insanların yaşadıkları travmatik durumların ardından normal
hayatlarına geri dönmelerine yardımcı olabilir. Toplumun birbirine destek olması için önemli bir araç olan bu yardım türü, sağlıklı bir ortamın sağlanmasına ve insanların stresli durumlarla başa çıkmasına da destek olur. Bu sebeple bireysel ve toplum açısından oldukça önemlidir.

Psikolojik İlk Yardım Ne Zaman Verilir?

Psikolojik ilk yardım, kişinin stresli veya travmatik bir durumla karşılaştığında verilmesi gereken acil bir destek olarak adlandırılabilir. Bu destek, olayın hemen ardından verildiğinde daha etkili olacaktır. Psikolojik ilk yardım ne zaman verilir diye düşünüyorsanız aşağıdaki başlıklara göz atarak bilgi alabilirsiniz.

  • Doğal afetler
  • İş kazaları
  • Travma
  • Sağlık sorunları
  • İşyeri stresi

Afetlerde psikolojik ilk yardım almak, gelecekte yaşayacağınız hayatı olumlu yönde etkiler. Deprem, sel, yangın ya da toprak kayması gibi felaketlerden sonra yaşanan kötü olayların etkisi uzun süre kalıcı olabilir. Bu sebeple olayın hemen ardından psikolojik ilk yardım almak önemlidir. İş kazaları sonrasında ise işyeri
yetkilileri psikolojik ilk yardım desteği sağlayarak mağdurun duygusal ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

Herhangi bir kişi, şiddetli bir olaya şahit olduğunda ya da kaza geçirdiğinde yaşadıkları olayın etkileri uzun sürebilir. Bu durum da bireyin uzman yardımına ihtiyaç duyduğunu gösterir. Bu tür durumlarda psikolojik ilk yardım alarak duygusal ve psikolojik ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Psikolojik İlk Yardım Temel İlkeleri ve Uygulamalar

Zorlu yaşam olaylarından etkilenen insanlara destek sağlamak için kullanılan bu yaklaşım, kişilerin zorlu yaşam olaylarından kurtulmalarına yardımcı olur. Ayrıca kişilerin iyileşmelerine destek vermek için bir dizi teknik bulunur. Psikolojik ilk yardım temel ilkeleri sırasıyla; izlemek, dinlemek ve bağlantı kurmaktır.

Acil Durumlarda Psikolojik İlk Yardım: Neler Yapılmalı?

Acil durumlarda başvurulan psikolojik ilk yardım, kişilerin maruz kaldığı durumlar için duygusal desteği sağlamak adına tercih edilen bir yaklaşımdır. Bu süreç içinde öncelikle güvenliği sağlamalısınız. İnsanlar, kendilerini güvende hissetmedikleri sürece destek almaları pek de mümkün olmayabilir. Bu süreç içinde insanlarla doğru ve açık bir şekilde iletişim kurarak ne yapılması gerektiğini ve ne beklediklerini de net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte deprem, sel ya da yangın gibi acil durumlar yaşayan kişilerle empati kurarak destek sağlayabilirsiniz.

Psikolojik İlk Yardımın Önemi: Neden Herkesin Bilmesi Gerekiyor?

Psikolojik ilk yardım özelliklerini bilmek, acil veya stresli durumlarda insanların yaşadıkları duygusal sarsıntıların azaltılmasına ve iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur. Ayrıca travma sonrası stres bozukluğu gibi daha ciddi durumların önlenmesine destek olacağı için de oldukça önemlidir. Bu sebeple psikolojik yardıma ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz kişilerle empati kurarak iletişime geçmeniz çok daha doğru olacaktır. İnsanlarla doğru bir şekilde iletişim kurmak, etkili bir şekilde dinlemek ve empati kurmak, psikolojik ilk yardım için de önemlidir.

Kaynaklar;

https://acikders.ankara.edu.tr/pluginfile.php/20280/mod_resource/content/1/5.%20Psikolojik%20İlk%20Yardım%20Kılavuz.pdf

https://www.medicalpark.com.tr/psikolojik-ilk-yardim/hg-2928

AKIL VE RUH SAĞLIĞI BÜTÜNSEL SAĞLIK

Diğer Öneriler