Her YaŞta
agesa-logo

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığınızı Güçlendiren Besinler

 Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığınızı Güçlendiren Besinler

Mevsim geçişleri sağlık adına en kritik aylardır diyebiliriz. Bu aylarda vücut yeni hava koşullarına adapte olmaya çalışır. Bir de üzerine giyim-kuşam değişiklikleri, aktiviteler, iş ve özel yaşam akışındaki hareketlilik de eklenince elbette bağışıklık sistemimiz bu değişime ayak uyduramayabiliyor. Gelin bugün, bağışıklık sistemimizi nasıl koruyabiliriz, bağışıklık sistemini güçlendiren besinler neler gibi pek çok konuya birlikte göz atalım!

Bağışıklık Nedir?

Bağışıklık bizi hastalıklara, zorlu şartlara karşı koruyan vücut direnç mekanizmasıdır. Bağışıklık bir güç kalkanıdır desek hiç de yanlış olmaz. Onu ne kadar dirençli tutarsak, zorlu koşul ve rahatsızlıklara karşı o kadar dirençli oluruz. Onu korumak yine bizim sorumluluğumuzda. Öte yandan günümüz dünyasında başkalarını veya sevdiklerimizi korumak yine kendi sağlığımızı korumaktan geçiyor, bu da ayrı bir nokta. Pandemi dönemi bize bağışıklığımızı korumak hakkında çok şey öğretti değil mi?

Bağışıklığın Zayıflaması Ne Demek?

Bağışıklığın zayıflaması; vücudumuzun bizi handikaplı denebilecek koşul ve durumlara karşı koruma gücünün düşmesi demektir. Haliyle bu durum da hastalıklara karşı daha açık ve kolay bir hedef olmamız anlamına geliyor.

Sonbaharda Bağışıklık Neden Güçsüzleşir?

Mevsim geçişleri vücudun adaptasyon seviyesini test eder. Adapte olmaya çalışan vücut, çalışma şeklini değiştirir. Vücut ısısı, dış mekan ısısı ve mevsim şartlarına göre düzenlendiğinden; bu alışma sürecinde daha savunmasız hale gelebiliriz.

Sonbaharda Bağışıklığı Koruyacak Besinler Nelerdir?

Sonbahar aylarında bağışıklığı korumanın en iyi yolları bol bol C vitamini ve selenyum içeren, bunun yanı sıra; çinko, magnezyum bakımından zengin besinler tüketmektir. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri ise genel anlamda şu şekilde listeleyebiliriz;

● Yeşil yapraklı tüm sebzeler

● Narenciye meyveleri

● Kuruyemişler

● Şifalı otlar (ıhlamur, rezene, ada çayı)

● Zencefil

● Nar

● Ekinezya

● Balık

● Süt ürünleri

● C ve A Vitamini Deposu Portakal

Bağışıklık sistemini güçlendiren meyvelerin başta geleni kuşkusuz Portakal! Portakal özellikle kahvaltılarda sıvı olarak tüketmeye aşina olduğumuz bir meyve. Suyu elbette çok şifalı. Ancak posası bambaşka bir sağlık değeri sunuyor! Portakalı posalı bir şekilde sıvı veya katı olarak tüketmeniz çok daha etkili olacaktır.

Güçlü Antioksidan Etkisi ile Hücrelerimizi Koruyan Ispanak

Bağışıklık sistemini destekleyen sebzelerin başlıcalarından ıspanakla devam edelim. Ispanak yalnızca Temel Reyis’in değil, hepimizin güç kaynağı! Kansolojen etkinin baş düşmanı olan ıspanak; vücudu kanser hücrelerine ve türlü çeşitte zayıflamalara karşı korur. Demir ve pek çok mineral bakımından zengindir, içinde sayısız vitamin bulunur. Bağışıklık güçlendirmede bir numaralı besinlerden biridir.

Zengin Protein Kaynağı Balık

Omega 3 oranını yoğun ve doğal yolla elde etmenin en ideal yollarından biri balık tüketmektir. Balık tüketerek siz de bağışıklığınızı, konsantrasyon gücünüzü; kısacası hem bedensel hem de bilişsel sisteminizi etkili bir şekilde destekleyebilirsiniz.

Sarısı ve Beyazıyla Faydalı Yumurta

Yumurtanın genelde sarısı daha favoridir ama aslında beyazını sarısından ayırmadan tüketmek en doğru olandır! Yumurta, bir canlının yetişmesi için bütün değerlere sahiptir. Protein bakımından zengin yumurta, bağışıklık sisteminizin ihtiyaç duyduğu sayısız unsuru sunar.

KAYNAKÇA

https://books.google.com.tr/books?id=-GXeDwAAQBAJ&pg=PA12&lpg=PA12&dq=bağışıklık+güçlendiren+gıdalar&source=bl&ots=DTuVyTJHDw&sig=ACfU3U0azIb0ZmvgA16raZ_4-cNfRATOsQ&hl=tr&sa=X&ved=2ahUKEwi2lubtkKH8AhXdS_EDHSaQCdwQ6AF6BAgOEAM#v=onepage&q=bağışıklık%20güçlendiren%20gıdalar&f=false

BÜTÜNSEL SAĞLIK FİZİKSEL SAĞLIK

Diğer Öneriler