Her YaŞta
agesa-logo

Laktoz İntoleransı Olanlara Düşük Laktozlu Peynirler

 Laktoz İntoleransı Olanlara Düşük Laktozlu Peynirler

Laktoz, süt ve sütten elde edilen besinlerde bulunuyor. Bu sebeple dondurma yada peynir çeşitlerinde bulunan bu şeker türü, intoleransı olan kişilerde rahatsızlığa sebep olabiliyor. Laktoz intoleransı olan kişiler, düşük laktozlu peynirlerden tüketebiliyor.

Laktoz Nedir?

Laktoz, süt ve süt ürünlerinde bulunan bir şeker türü. İnsanların birçoğu laktozu sindiremediği için süt ürünlerini tükettikten sonra sindirim sorunu yaşayabiliyor. Bu sebeple insanlarda laktoza karşı intolerans olabiliyor.

Laktoz İntoleransı Nedir?

Laktoz intoleransı, laktozu sindirme yeteneğinin azalmasından kaynaklanıyor. Laktoz intoleransı olan kişiler, laktoz sindirme enzimi laktazın eksikliğinden dolayı süt ürünlerini tüketirken sindirim sorunları yaşayabiliyor. Bu sorunlar arasında karın ağrısı, kabızlık ve ishal gibi semptomlar bulunuyor. Laktoz intoleransı genel olarak ileri yaşlarda ortaya çıkıyor. Bununla birlikte bazı insanlarda doğuştan laktaz enzim eksikliği de bulunuyor. Bu sebeple intoleransı olan kişilerin laktoz içeren besinleri tüketmemesi öneriliyor.

Laktoz İntoleransı Belirtileri Nelerdir?

Laktoz intoleransı belirtileri arasında şunlar bulunuyor;

● Karın ağrısı

● Kabızlık ve ishal

● Kilo kaybı

● Kusma ve bulantı

● Gaz

Yetişkinlerde laktoz intoleransı belirtileri arasında karın ağrısı bulunuyor. Aynı durum çocuklarda da görülüyor. Bu ağrı, laktozun sindirilememesi sonucunda karında gaz birikmesinden dolayı meydana geliyor. Ayrıca laktoz tüketen kişilerde yine laktaz adı verilen enzimin, ince bağırsakta üretilmemesi sonucunda ishal yada kabızlık gibi belirtiler gözlenebiliyor. Bununla birlikte laktoz intoleransı, kusma ve mide bulantısı gibi belirtiler de gösterebiliyor.

Düşük Laktoz Oranına Sahip Peynir Çeşitleri Nelerdir?

Peynir yapılırken sütün içinde bulunan laktoz, peynir altı suyuna geçtiği için laktozun büyük bir kısmı su ile atılıyor. Ayrıca peynirlerin içindeki laktoz miktarı, türe göre değişiklik gösterebiliyor. Düşük laktoz içeren peynirler, genel olarak daha fazla yaşlandırılmış peynirler oluyor. Bu durum, olgun peynirlerdeki bakterilerin laktozu parçalamasıyla ortaya çıkıyor. Kısacası peynir ne kadar yaşlanırsa içindeki laktoz seviyesi de o derece azalıyor. Bu sebeple eski ve sert peynirler, laktoz bakımından son derece düşük seviyelere sahip. Bu sebeple 100 gram çedar peyniri, oldukça az miktarda laktoz içeriyor. Düşük laktozlu peynirler arasında şunlar yer alıyor;

● Parmesan

● Gravyer

● Çedar

Bahsi geçen peynir türlerinin az miktarda tüketilmesi, intoleransı olan kişiler tarafından sıkıntıya yol açmıyor. Bununla birlikte markalar tarafından intoleransı olan kişilere özel laktozsuz peynir türleri de üretiliyor.

Laktoz İntoleransı Olan Kişilerin Uzak Durması Gereken Peynirler Hangileridir?

Peynirlerin laktoz oranları, üretim şekillerine göre değişiklik gösteriyor. Laktoz açısından yüksek olan peynirler arasında krem peyniri, yumuşak peynirler, mozzarella ve süzme peynir gibi türler yer alıyor. İçerisinde yüksek laktoz bulunan peynirler de 12 gramdan daha az laktoz içerdikleri için küçük porsiyonlar hâlinde tüketildiklerinde semptomlara sebep olmayabiliyor. Ancak siz yine de laktoza karşı intoleransınız varsa özel üretilen peynirlerden ya da sert peynirlerden faydalanabilirsiniz.

Tercih Edilebilecek Düşük Laktoza Sahip Süt Ürünleri Nelerdir?

Laktoz intoleransı olan kişiler, süt ve süt ürünleri kullanmak istediklerinde bazı ürünleri kullanabiliyor. Bunların arasında sütün çalkalanarak elde edildiği tereyağı geliyor. Tereyağı yapılırken sıvı kısım işlem esnasında ayrılıyor ve neredeyse %80’i yağ kalıyor. Bu sebeple laktozdan da ayrılmış oluyor. Bu sebeple 100 gram tereyağında sadece 0,1 gram laktoz mevcut. Ayrıca parmesan ve gravyer gibi peynirlerin yanı sıra probiyotik yoğurdu da belli miktarlarda tüketebilirsiniz. Düşük laktoza sahip besinler arasında kefir ve kaymak da yer alıyor. Laktoz intoleransı olan bir bünyeye sahipseniz yukarıda sayılan düşük laktozlu ürünlerden belli miktarlarda tüketebilirsiniz. Bununla birlikte laktozsuz süt, peynir ya da yoğurt gibi ürünleri de deneyebilirsiniz.

Kaynaklar;
https://www.google.com/amp/s/www.lezzet.com.tr/amp/lezzetten-haberler/lakto
z-orani-dusuk-sut-urunleri

https://www.medicalpark.com.tr/laktoz/hg-2279

BÜTÜNSEL SAĞLIK FİZİKSEL SAĞLIK

Diğer Öneriler