Her YaŞta
agesa-logo

Yeni Bir Spor Akımı: HIIPA

 Yeni Bir Spor Akımı: HIIPA

Egzersiz yapmanın önemi bilinse de bazen uzun vakit ayıramamak, bazen spor salonu dışında egsersiz yapmak isteği, bazen kötü hava koşulları bu sağlıklı aktiviteyle aramıza giriyor. Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek, egzersize ağırlık vermek isteyip başaramayan insanlar için yeni bir akım var: HIIPA. Bu akımla, gün içinde yaptığınız hareketleri egzersize döndürerek, enerjik kalmanın yolunu buluyorsunuz. 

Merdiven çıkmak egzersizden sayılmaz mı? Ya da bulaşık makinesi boşaltmak? Alışveriş? HIIPA akımını benimsediyseniz, bu aktivitelerin hepsi aynı zamanda egzersiz. 

Yeni Bir Spor Akımı: HIIPA

Gün içinde yapılan hareketlerin tamamını kapsayan HIIPA’nın açılımı: High-Intensity Incıitendal Physical Activity. Yani yüksek yoğunluklu tesadüfi aktivite anlamına geliyor. Bu egzersizlerin tesadüfi olmasının nedeni, gün içinde yapacağız işlere göre çeşitlilik göstermesinden kaynaklanıyor. Merdiven çıkmak, araba yıkamak, çocukları parka götürmek ya da pazara gitmek. 

Uzmanlar yalnızca 2 dakikalık hareketin bile fark yarattığını söylüyor ve bir hareketin HIIPA sayılması için kalp ritmini arttırmasını yeterli görüyor. Böylece ekstra zamana ihtiyaç duymadan düzenli hale getirilebilen egzersizler hayatın da bir parçası haline geliyor. HIIPA özellikle spora bahane bulmaya yatkın, yeterli motivasyonu olmayan, hareketsiz ve obeziteye meyilli insanlara öneriliyor. 

Yeni Bir Spor Akımı: HIIPA

Mesela asansöre binme alışkanlığı yerine merdiven kullanma alışkanlığı koyarak 6 hafta boyunca 3 gün 3 kez merdivenden inme çıkma bile kardiyovasküler bir iyileşme sayılıyor. HIIPA özellikle sonrasında spora yatkınlığı arttırdığı için bir geçiş olarak da kullanılıyor. 

Gün içinde ufak ufak

Yaptığınız rutin hareketlerin HIIPA sayılması için çok az da olsa çaba sarfetmeniz gerekiyor. Ancak bir poşet taşımakla spor olur mu demeyin, çünkü uzmanlara göre oluyor. Egzersizleri hayatınıza katmak için yapacaklarınız arasında pek çok şey aslında sevdiğiniz de şeyler olacak. 

Yeni Bir Spor Akımı: HIIPA

-Ev işi yaparken tempolu bir müzik açarak ritmik hareket etmek

-Yolda yürürken hızınızı arttırmak

-Asansör ya da yürüyen merdiven yerine merdiven kullanmak

-Eve sipariş vermek yerine evde yemek yapmak

-Her gün kullandığınız yollara yeni güzergahlar ekleyerek yolu biraz uzatmak

-Arabanızı biraz uzak bir yere park etmek

-Online alışveriş yerine mağaza gezmek

-Varsa, bahçenizi temizlemek, toprakla ilgilenmek

HER YAŞTA KADIN & ERKEK SAĞLIĞI Spor Yaşam

Diğer Öneriler