Her YaŞta
agesa-logo

Kolajen Nedir? Kolajenin Cilde Faydaları

 Kolajen Nedir? Kolajenin Cilde Faydaları

Kolajen Nedir? Ne İşe Yarar?

Kolajen; yaş aldıkça önemi daha iyi anlaşılan, her yaştan bireyin çeşitli nedenlerle ihtiyaç duyabileceği bir proteindir. Günümüzde kolajen takviyeleri bu kadar popüler ve yaygın hale gelmişken yine de kafamızda bazı soru işaretleri oluşabiliyor. Peki, kolajen nedir? Kolajenin faydaları nelerdir?

Kolajen; kemik, deri, kas, eklem, diş, kornea ve dokularda yer alan, vücudumuzun en yapısal iskeletini meydana getiren proteinlerdir. kelime anlamı Yunancadan gelen kolajen; yapıştırıcı ve bağlayıcı olan anlamına gelmektedir. Kolajen; doku, kemik ve eklem gibi yapıları bir arada tutma görevi gören bir proteindir. Kolajen proteini fibroblast ve diğer hücreler vasıtasıyla oluşturulur ve en temel görevi vücuttaki bağ dokularını güçlendirmek, cilde esneklik katmaktır. Kolajenin vücudumuzda 4 tipte bulunmasının dışında, bilinen 16 farklı çeşidi vardır. Vücudumuzda bulunan kolajen tipleri; tip 1, tip 2, tip 3, tip 4’tür. Kolajen proteinleri vücut tarafından sentezlendiği gibi dışarıdan da alınabilir.

Kolajenin Faydaları

Kolajen pek çok alanda kapsamlı bir fayda sunuyor. Vücudun “yapıştırıcısı” olan kolajenler, cilt, kas, kemik ve eklem gibi sayısız alanda işe yarıyor. Kolajenin faydaları detaylı bir şekilde şunlardır;  

Saçları besler.

İyileşme süreçlerini destekleyerek hızlandırır.

Cinsel gücü destekler.

Cilde iyi gelir.

Cildi yaşlanmaya karşı korur.

Kırışıklıkları azaltır.

Vücudu sıkılaştırır.

Kolajen kendi içinde gruplara ayrılan bir protein değeridir. Kolajenin ne işe yaradığından bahsettik, gelin bir de kolajen tiplerini mercek altına alalım.

Tip 1 Kolajen Ne İşe Yarar?

Tip 1 Kolajen; bağlar, organlar, tendonlar ve ciltte bulunur. Dokuları bir arada tutma görevini üstlenir. Vücudun iyileşmesini sağlar ve dışarıdan alındığında ise süreci destekler.

Tip 2 Kolajen Ne İşe Yarar?

Tip 2 kolajenin ne işe yaradığına gelecek olursak; bu kolajen tipinin bağ dokuları, kıkırdak gibi yapılarda rol oynadığını vurgulamamız gerek. Eklem ağrısı ve benzer durumların tedavisinde sıkça kullanılan kolajen tipidir.

Tip 3 Kolajen Ne İşe Yarar?

Cildin sıkılığının korunması adına önemli bir rol oynayan Tip 3 Kolajen; kalp, kan damarları dokularının oluşumunda oldukça önemlidir. Kasları güçlendiren bu kolajen tipi damarlara esneklik kazandırır ve cildi korur.

Cilt İçin Hangi Kolajen?

Cilt için kullanılması adına en uygun kolajen tip 1 ve tip 3 kolajenleridir. Uzman gözetiminde alınan tip 1 ve tip 3 kolajen, cildi yaşlanmaya karşı koruyacak ve ona ihtiyaç duyduğu sıkılığı, esnekliği, pürüzsüzlüğü verecektir.

Kolajenli Besinler

Kolajen, besinlerde de bulabileceğimiz bir proteindir. Kağıt kalemleriniz hazırsa, market alışverişi öncesi kolajen içeren doğal gıdalara bir göz atmaya ne dersiniz?

Kırmızı Meyve ve Sebzeler

Kırmızı meyve ve sebzeler içindeki antioksidan miktarı ile öne çıkarken, cildin UV ışınlarından zarar görmesini engelleyici etkiye sahiptir.

Et ve Kemik Suyu

Et ve kemiklerin kaynatılarak suyunun tüketilmesi büyüklerimizden alışık olduğumuz ve oldukça faydalı bir alışkanlık. Tip 1 ve Tip 2 kolajen içeren et ve kemik suyu; eklemlere iyi gelir, eklem rahatsızlığı yaşayanların sıkça başvurduğu kolajen içeren doğal gıdalardandır.

Yeşil Sebzeler

Vitamin deposu olan yeşil sebzeler vücuttaki prokollajen miktarını yukarı çekmesinin yanı sıra vücudu zararlı UV ışınlarına karşı korur.

Sarımsak

Sarımsak; içinde bulunan kükürt miktarı sayesinde kolajen üretimini artıran gıdalar arasındadır. Hasarlı eklemleri onarmaya birebirdir.

Diğer Başlıca Kolajen İçeren Yiyecekler

Yumurta beyazı

Avakado

Soya Ürünleri

Fasulyeler

BÜTÜNSEL SAĞLIK KADIN & ERKEK SAĞLIĞI YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler