Her YaŞta
agesa-logo

Erkeklerde Prostat Sağlığı

 Erkeklerde Prostat Sağlığı

Prostat sağlığı, erkekler için son derece önemli. Prostat, idrar torbasının hemen altında bulunuyor. Salgı bezi olan prostatın içerisinden idrar kanalı geçiyor. Ayrıca spermleri testislerden getiren tüplerin açıldığı bir organ. Prostat bezinin asıl görevi ise üreme sıvısının bir bölümünü salgılamak. Erkekler için son derece önemli olan bu organın büyümemiş hâli ortalama bir ceviz kadar.

Prostat Nedir?

Prostat, erkekler için sık sorun yaratan organlardan biri. Prostatla ilgili hastalıklar, sıklıkla belli bir yaştan sonra görülse de bazı durumlarda genç erkeklerde de ortaya çıkabiliyor. Birçok kişi tarafından merak edilen prostat nedir sorusunun cevabını hemen yanıtlayalım. Prostat, idrar torbasının çıkışında yer alan bir salgı bezi. Belirli bir yaştan sonra erkeklerin çoğunda büyüme gösteren prostat, normal boyutlarının üzerine çıktığında sıkıntılı durumlara yol açabilir. Bazı durumlarda prostat büyümesi, içinden geçen idrar kanalına doğru yaşanabiliyor. Bazılarında ise prostatın büyümesi idrar torbasının içine doğru gözlemleniyor. Başlıca görevi spermleri koruyan sıvıyı üretmek olan prostatın halk arasında bilinen başlıca görevi ise mesanenin ağzını sıkarak, idrar kaçırılmasını önlüyor olması.

Prostat Belirtileri

Prostat hastalıkları ile ilgili birçok vaka vardır. Sıralanmış olan prostat belirtilerinden şikayetçiyseniz doktorunuza danışabilirsiniz.

İdrar yaparken yanma ve ağrı hissi

Sık sık idrar yapma ihtiyacı

Özellikle geceleri idrara kalkma

İdrar yapamama durumu

Ağrılı boşalma

İdrar yapmaya başlamakta ve bitirmekte zorluk yaşama

Zayıf idrar akması

İdrarda kan görülmesi

Menide kan görülmesi

İdrar tutma zorluğu

Mesaneyi tam anlamıyla boşaltamama hissi

Yukarıda yer alan durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz mutlaka doktorunuzdan randevu almalısınız. Her hastalıkta olduğu gibi prostat hastalıklarında da erken müdahale son derece önemli. Sıralanan belirtiler dışında kasık, kalça, bel, sırt ya da bacak ağrıları da yaşayabilirsiniz. Belirtiler, alt idrar yolu ya da prostatla ilgili. Bölgedeki sorunun tam olarak çözülebilmesi için üroloji uzmanına mutlaka gidilmesi gerekiyor.

Erkeklerde Prostat Sağlığı Nasıl Korunur?

Prostat, belli bir yaştan sonra büyümeye başlıyor. Bu süreçte prostatın sıkıntılı bir durum yaratmaması için erkeklerin belli dönemlerde doktora görünmesi son derece önemli. Ayrıca prostat hastalıkları genellikle cinsel yolla bulaşabilir. Koli basili gibi idrar yoluyla geçen bazı bakteriler, prostat iltihaplarına yol açabiliyor. Prostattaki değişikliklerin temellerinin gençlik döneminde atılmasına rağmen bulgular, genellikle 40 yaşından sonra oluyor. Prostat hastalıkları genel olarak 3 kategoriden oluşuyor:

Prostatit

: Hastalık, prostat bezinin çeşitli etkenler nedeniyle iltihaplanması ile ortaya çıkıyor.

Prostat Kanseri

: Sebepleri henüz tam olarak anlaşılamayan hastalık, 65 yaş ve üzerinde sıklıkla görülebilir. Bu kanser çeşidi yavaş ilerleme gösteriyor. İdrar yapma güçlüğü, mesaneyi dolu hissetme ya da bel bölgesi ve aşağısında ağrı gibi sıkıntılar yaşıyorsanız prostat kanseri belirtileri olabilir. Bu sebeple doktorunuza görünmeniz gerekiyor.

 

              İyi Huylu Prostat Büyümesi:

Bu durum yaşla birlikte gerçekleştiği için son derece doğaldır.

Prostata Ne İyi Gelir

Erkeklerde belli bir yaştan sonra oluşan prostata ne iyi gelir? Prostat büyümesini tüketilen bazı besinler artırırken bazıları da hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor. Prostat büyümesi sonucunda hastaların hayat kalitesi düştüğü için sağlıklı beslenmenin ve sporun mutlaka tercih edilmesi gerekiyor. Tedavi sürecinde ise prostat ilacı hastalıkların bitmesinde mutlaka işe yarıyor. Ayrıca büyüyen organ için prostat ameliyatları da tercih ediliyor.

Prostata İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler

Prostat tedavisi için bazı besinlerin tüketilmemesi gerekiyor. Kırmızı et, yağlı yemekler, karbonhidrat ve kümes hayvanları ile beslenmek, prostatın büyümesini artırıyor. Bu tarz yiyecekleri sıkça tercih etmemeniz gerekiyor. Ayrıca domates ve havuç gibi likopen içeren besinlerin prostat kanserinin görülme sıklığını azalttığına dair çalışmalar mevcut. Prostata iyi gelen yiyecekleri tüketerek hastalıklardan uzun süre korunabilirsiniz. Prostat doğal çözümleri için koyu renkli meyve ve sebzeleri tercih edebilirsiniz.

BÜTÜNSEL SAĞLIK KADIN & ERKEK SAĞLIĞI YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler