Her YaŞta
agesa-logo

Japonların Uzun Yaşam Sırları

 Japonların Uzun Yaşam Sırları

 Dünya üzerinde en uzun yaşayan insanlar Japonya’nın güneyindeki Okinawa adasında bulunuyor. Bu adanın Kitanakagusuku köyünde, ortalama yaşam süresi 89 yıl. Japonlar, yaşları önemli olmadan aktif bir hayat sürüyor. Bu sebeple her zaman dinç kalan bu kişiler, deniz ürünleri ağırlıklı beslendiği için de her daim zinde oluyor. Dünya üzerinde 100 yıldan fazla yaşayan kişilere süper asırlık ismi veriliyor. Süper asırlık unvanı ise her zaman bir başka japona devrediliyor.

Japonların Uzun Yaşam Sırrının Bir Parçası Olan İkigai Nedir?

İkigai, japonların uzun ve mutlu bir şekilde yaşamasını hedefleyen felsefe. Japonlar, kalabalığa ve yoğun mesai sistemine rağmen uzun süre hayatta kalabiliyor. Bunun sebebi ise Japonların ikigai felsefesi. Bahsi geçen felsefe, direkt olarak başka bir dile çevrilmese de yaşam boyunca mutluluğu bulma fikri etrafında şekilleniyor. Kısaca bu felsefe, birçok insan için sabah kalktıkları anda onlara güne devam etme gücü veren şey olarak da biliniyor.

İkigai’nin Kuralları Nelerdir?

İkigai kelimesi, yaşam ile değer ya da önem kelimelerinin birleşiminden meydana geliyor. İki, yaşam demekken gai ise değer ya da önem anlamında kullanılıyor. Bu felsefenin ne olduğunu bilmek yeterli değil. Aynı zamanda harekete geçmeniz de gerekiyor. İkigai, batıda dört çemberli Venn diyagramı ile ilişkilendiriliyor. Diyagram; yapmayı sevdikleriniz, yaparken başarılı olduklarınız, dünyanın ihtiyacı olan ve size para kazandıran başlıkları altında dörde ayrılıyor. Japonlar ise bu diyagramın içinde bulunan iş hayatını ayrı tutuyor.

Logoterapi Nedir?

 Victor Frankl tarafından kurulmuş bir psikoloji ekolü olan logoterapi, toplama kampında geçirdiği süre zarfında yaşadıklarından ortaya çıkıyor. Frankl, hastalarına niçin intihar etmediklerini sorarak nevrozların üstesinden gelerek hayatlarını tekrar keşfetmelerine yardımcı oluyor. Japonların da benimsediği bu terapi şekli, insanların zincirlerini kırıp hayatları boyunca karşılaştıkları her türlü zorluğu yenmelerine imkân sağlıyor.

Morita Terapi Nedir?

Morita terapi de logoterapinin çıktığı yıllarda Shoma Morita tarafından ekol hâline getiriliyor. Morita aynı zamanda Zen budisti olduğu için de hastaların duygularını kontrol etmeye odaklı tedavilere sahip. Bu terapiye göre hastalar hem duygularını kabul ediyor hem de yeni duygular yaratmayı amaçlıyor. Bu terapi şekli, semptomları ortadan kaldırmaktan ziyade yeni kaygıların ve korkuların kabul edilmesini ve onları serbest bırakmanızı öğütlüyor.

Mavi Bölge Nedir?

Japonların uzun yaşam sırları arasında mavi bölge olarak bilinen alanlar da mevcut. Bu bölgeler; Yunanistan’da Ikaria Adası, Japonya’da Okinawa Adası, İtalya’da Sardinya Adası, Amerika’da Loma Linda kasabası ve Kosta Rika’da Nicoya Yarımadası olarak biliniyor. Bu bölgede konaklayan insanlar, sağlıklı ve güçlü bir hayata sahip.

Uzun Yaşam ile Ünlü Okinawa Adası

Japonya’da bulunan Okinawa adasında yaşayan insanların uzun ömürlü olmasında, yaşam biçimleri son derece önemli. Bu bölgede yaşayan insanlar, hayatın içinde ve hiçbir şeyden uzak durmadan hayatlarını sürdürüyorlar. Adada yaşayan herkes son derece dinç. Bölgedeki insanların öncelikle beslenme alışkanlıkları arasında deniz ürünü, sebze, meyve, soya veya bitkisel çaylar mevcut. Okinawa’da yaşayan insanlar, fazla kilodan hoşlanmıyor. Buradaki halk, ruhlarını beslemeyi ve maneviyatlarını sağlam tutmayı daha çok seviyor.

Anı Yaşayın Aktif Bir Yaşam Sürün

Uzun yaşamanın sırrı denildiğinde öncelikle beslenme ve sürekli aktif olma akla geliyor. Bununla birlikte her anın keyfini çıkarmak, geleceği ve geçmişi düşünmeden o günü yaşamak da son derece önemli. Bu sebeple yaşadığınız süre boyunca yapmayı en çok sevdiğiniz aktivitelere yönelmeli, vücudunuza ve ruhunuzu iyi bakmalısınız. Japonlar, bedenleri kadar ruhlarına da önem veriyor.

BÜTÜNSEL SAĞLIK YAŞLANMAYA HAZIRLIK YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler