Her YaŞta
agesa-logo

Kokuların Şifası Aromaterapi Nedir?

 Kokuların Şifası Aromaterapi Nedir?

Duyusal tedaviler, günümüzde pek çok durumun çözümü olduğu için oldukça popüler. Peki aromaterapinin faydaları neler? Nasıl yapılıyor? Aromaterapi esnasında nasıl materyallere ihtiyacımız olacak? İşte bütün bu sorular, yazımızla yanıt buluyor! Güzel kokulara uzanan ve gevşeyen omuzlarımızın bizleri tatlı tatlı rahatlattığı dünyanın kapılarını aralayalım haydi.

Aromaterapi Nasıl Yapılır?

Yaklaşık 6000 yıllık bir geçmişe sahip olan aromaterapi, açıkçası yeni bir yöntem sayılmaz. Kişilerin ihtiyacına yönelik kokular kullanarak, sinir sistemi ve hatta daha pek çok organın rahatlatılıp iyileştirildiği bu yöntem, günümüzde daha popüler bir hâl almaya başladı. Aromaterapi, geçmiş dönemlerde bitkiler yardımıyla zorlu koşullarda üretilen yağ ve kokular sunarken, artık laboratuvar ortamına uzanan modern ve gelişmiş bir dal hâline geldi. Aromaterapide, kişinin şikayetine yönelik olarak doğru panzehiri seçip, doğru koku notalarıyla kişinin bedensel ve ruhsal anlamda şifalanması amaçlanıyor. Bu durum, bazen bir anksiyete problemi bazen de bir boyun ağrısı için tercih edilebiliyor. Pek çok alana ait soruna, aromatik kokular evreninden bir çözüm bulabilirsiniz.

Aromaterapi Ne İşe Yarar?

Sinirsel, ruhsal ve bedensel rahatsızlık veya olumsuzlukların şilandırılmasını amaçlayan aromaterapi, aynı zamanda spiritüel bir deneyim de sunuyor. Bu yöntem, meditatif çalışmalarda rahatlama hissini destekleyen ve verimi artıran bir etkiye sahip. Aromaterapinin sıkça kullanıldığı temel bazı alanlar ise şunlar;

– Mide rahatsızlıkları

– Sinirsel rahatsızlıklar

– Anksiyete

– Baş ağrısı

 – Mide bulantısı

– Stres

– Gerginlik

– Panik atak

– Tikler

 – Romatizmal rahatsızlıklar

 – Tutulma ve kasılmalar

– Cilt Rahatsızlıkları

– Akneler

Aromaterapi Bitkileri ve Yağları

Uçucu sınıfa giren yağların sıkça kullanıldığı aromaterapi genellikle en çok; yasemin, lavanta ve gül bitkilerinden elde edilen yağlarla uygulanıyor. Bu bitkilerin yanı sıra; papatya, ylang – ylang, sardunya, sandal ağacı gibi çiçeklerin yağları da oldukça yaygın biçimde kullanılıyor. Ek olarak; biberiye, ekinezya, defne, ardıç, çördük otu, jojoba, ıtır, fesleğen, okaliptüs, vanilya, kekik, nane ve melisa gibi saymakla bitiremeyeceğimiz pek çok şifalı bitkinin yağları da bu ilmin olmazsa olmazlarından.

Aromaterapi Masajı Nedir?

Aromaterapi masajı, bahsettiğimiz yağların vücuda sürülerek masaj olarak uygulanması anlamına geliyor. Doğa, en büyük şifa öyle değil mi? Düşünsenize bitkilerin kokusu sizi bu kadar rahatlatıyorsa, doğru yağın vücudunuzla buluşması sizi iyileştirmez mi? Bu masaj uygulaması, standart masaj uygulamasının şifasının ikiye katlandığı bir uygulama desek hiç de yanlış olmaz.

Günümüz dünyasında iyice yaygınlaşan psikolojik ya da bedensel sağlık sorunları, aromaterapi ile şifalanmak adına son derece uygun. Bu sebeple herkes, kokuların dünyasını keşfetmesini ve kendisini doğanın şifalı kollarına bırakmasını diliyoruz.

BÜTÜNSEL SAĞLIK FİZİKSEL SAĞLIK YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler