Her YaŞta
agesa-logo

Ayak ve Sağlık: Ayakların Vücut Sağlığına Etkileri

 Ayak ve Sağlık: Ayakların Vücut Sağlığına Etkileri

Ayakların sağlıklı hareket etmesi ve vücut yükünü taşıyabilmesi için kemiklerin duruşu son derece önemli rol oynuyor. Ayrıca ayağın birbirleriyle olan mesafesi ve eklemlerin açıları da ayak sağlığı konusunda hassas olan durumlardan biri. İnsanların, doğuştan olan ayak şekil bozukluklarının yanı sıra sonradan da bozukluklar ediniliyor. Bu durum da ayak sağlığını olumsuz etkiliyor. Ayağınıza gereken önemi göstermediğinizde çok önemli rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Yeni doğan bebeklerin son derece az bir kısmında ayak problemi yaşanabiliyorken yetişkinlerin neredeyse %60’ında çeşitli ayak problemleri bulunuyor. Ayak sağlığını; hareketsizlik, aşırı kilo ve ayak bakımını önemsememek gibi durumlar bozabiliyor. Ayrıca ayağı sürekli zorlayan hareketler yapmak ve uygun olmayan ayakkabı seçimi de ayakların zamanla sağlığının bozulmasına yol açıyor. Ayrıca oluşan bazı hastalıklar da ayak sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

Ayak Sağlığı Neden Önemlidir?

Ayak sağlığı, gün içinde rahatça hareket etmek ve işlerimizi yapabilmek adına son derece önemli. Sağlıklı bir ayak, tüm gün rahatça hareket edebilmenize de yardımcı. Bu sebeple ayak bileğinden başlayarak parmaklara kadar tüm kemik ve yumuşak dokuların sorunsuzca çalışıyor olması gerekiyor. Ayrıca eklem ve bağların oluşturduğu karmaşık yapıların da uyum içinde olması son derece önemli. Ayaklar, zamanla yapısal değişikliğe uğradığı için gün içindeki hareketlerimizin de bozulmasına sebebiyet veriyor. Sıcakta ve çok yürüdükten sonra şişen ayaklar, ayakkabı kullanımıza da etki ediyor. Bu sebeple ayak sağlığını yapısal yanlışlıkların yanı sıra aldığımız besinler de etkiliyor.

Ayak Sağlığının Bütünsel Sağlığımıza Olan Etkileri Nelerdir?

İnsanların yaşadığı ayak sorunlarından bazıları;

Ayak ağrıları

Mantar

Düztabanlık

Parmak çıkıntıları

Topuk dikeni

Nasırlar

Siğiller

Tırnak batması

Ayak kokusu

Yukarıda sıralanan durumlar, ayak sağlığınızı en sık etkileyen rahatsızlıklar arasında bulunuyor. Bu rahatsızlıklar, günlük hayatınızı da olumsuz yönde etkilediği için yürüme ve sosyal hayat akışınız üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Ayak sağlığının bozulmasıyla birlikte yürüme güçlüğü çekmenize sebep olan sürekli sert zeminlerde yürümek, ayağa uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi ve uzun süre ayakta kalmak gibi durumlar bütünsel sağlığınızı da olumsuz yönde etkiliyor. Oluşan nasır ve siğiller, istediğiniz ayakkabıyı giyememenize neden oluyor. Ayrıca genel sağlığınızı etkileyen aşırı kilo da ayak rahatsızlığının altında yatan en önemli nedenlerden birisi.

Ayakların Sağlığımız Hakkında Verdiği İpuçları Nelerdir?

Diyabetik ayak, şeker hastalığı sonucunda kan şekerinin kontrol altına alınamamasına bağlı olarak kronik yara gelişmesinden ortaya çıkıyor. Şeker hastalığı teşhisi konulduysa ve ayağınızda yaralar çıkıyorsa doktora gidebilirsiniz. Ya da hastalığınızı bilmiyor da olabilirsiniz. Bu durumda da doktora danışarak ayağınızdaki yaraların sebebini öğrenebilirsiniz. Eğer diyabetik ayağa sahipseniz diyabetik ayak bakımı yapmak için her akşam sabunlu suyla ayağınızı yıkamalı ve yumuşak bir bezle nazikçe kurulamalısınız.

Ayak Sağlığını Korumak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sağlıklı ayak; ağrı, mantar, düztabanlık ya da topuk dikeni gibi problemleri tedavi etmenizle elde edebileceğiniz bir durum. Bunun için de bakıma önem vermeniz gerekiyor. Ayak, gün içinde kullandığımız en önemli organlarımız arasında yer alıyor. Bu sebeple ayağınıza uygun ayakkabıları tercih edebilir, çorap ve temizliğe dikkat edebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında sıcakla birlikte kapalı alanlarda daha çok kalan ayaklar, koku ya da mantar oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu sebeple kaliteli materyallerle üretilen ayakkabıları giymek oldukça önemli. Ayrıca ayak ve tırnak bakımını doğru şekilde yapmak da ayak sağlığınız üzerinde önemli bir etki yaratıyor. Bu durumda size iyi gelmeyen ayakkabıları kullanmayı bırakmalı, ayak temizliğine ve bakımına önem vermelisiniz.

BÜTÜNSEL SAĞLIK FİZİKSEL SAĞLIK YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler