Her YaŞta
agesa-logo

Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler

 Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler

Deprem çantası, yardım ekipleri olduğunuz konuma ulaşana dek acil ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlar. Bu çantanın içinde, hayatta kalmanızı sağlayacak besinler ve önemli evraklarınızın olması önemlidir. Özellikle ülkemizde son dönemde yaşadığımız büyük depremler, bizlere her an hazırlıklı olmamız gerektiğini gösterdi. Bu sebeple ihtiyaç duyulan malzemelerin bulunduğu bir acil durum çantasının, hazır ve ulaşılabilecek bir yerde olmasının önemini de anlamış olduk. Bu sebeple deprem çantası, sorumlu olduğunuz kişilerin ve evcil hayvanlarınızın gerekli ihtiyaçları da içermelidir.

Deprem Çantası Nedir?

Deprem olduktan sonra; evde, okulda ya da ofisteyken yiyecek, içecek ve acil ihtiyaçları temin edebileceğiniz alanlara ulaşamayabilirsiniz. Deprem çantası, küçük yaralanmalar varsa onları gidermek ve belirli bir süre hayatta kalabilmek için sıvı ve yiyecek gibi temel eşyaların yanı sıra hayati önem taşıyan başka gereçleri de kapsar. Bu sebeple deprem çantasında bulunması gerekenleri doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Ayrıca bu çantayı ya da çantaları, kolay ulaşabileceğiniz bir yerde saklamanız gerekir. Evinizin yanı sıra okul ve iş yeri gibi zaman geçirdiğiniz yerlerde de olmalıdır.

Deprem Çantasında Neler Olmalıdır

Deprem çantasında olması gerekenler arasında yüksek kalorili, karbonhidrat içeren, vitamin yönünden kuvvetli gıdalar bulunmalıdır. Bununla birlikte çantanın içinde su olmasına da mutlaka dikkat etmelisiniz. Enkazdan çıktıktan sonra böbrek yetmezliği gibi bir sağlık problemi yaşamamak için yudum yudum su tüketilmesi son derece önemlidir. Ayrıca çantanın içerisinde su kaybını önleyen ve dayanıklı olan konserveler, kuru meyve ve meyve suyu gibi gıdalar da bulunabilir. Deprem çantasında yiyecek ve içecek dışında olması gereken önemli belge fotokopileri de vardır;

  • Kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.)
  • Tapu, sigorta, ruhsat belgeleri
  • Zorunlu Deprem Poliçesi
  • Diplomalar, pasaport, banka cüzdanı vb.
  • Evcil hayvan sağlık karnesi

Yukarıdaki önemli belgelerin fotokopilerinin yanı sıra çantada mutlaka belli başlı kıyafetlerin olması da gerekir. Ülkemizde yaşanılan büyük deprem kış ayında olduğu için enkaz altında kalan kişileri soğuktan dolayı da kaybettik. Bu sebeple çantada iklime uygun giysiler, çorap ve yağmurluk da bulunmalıdır. Ayrıca iç çamaşırı da eklemelisiniz.

Deprem Çantasında Mutlaka Bulundurmanız Gereken Medikal Malzemeler

Deprem çantası malzemeleri arasında medikal ve hijyenik malzemeler de bulunmalıdır. Enkaz altında kaldığınız süreçte küçük yaralanmalarının üstesinden gelmeniz için çantanın içinde mutlaka ilk yardım çantası bulunmalıdır. Bu sayede belirli bir süre kanamayı durdurabilirsiniz. Bununla birlikte çantanın içinde bulunması gereken hijyenik malzemeler de şunlardır;

  • Sabun ve dezenfektanlar
  • Diş fırçası ve macunu
  • Islak mendil
  • Tuvalet kâğıdı
  • Hijyenik ped

Deprem çantası, enkazda kaldığınız süre boyunca hayatta kalmanıza ve yaralarınızı iyileştirmenize imkân tanıdığı gibi enkazdan kurtulmanız için de çare olabilir. Bu sebeple çantanın içine çakı, düdük ve küçük makas gibi gereçleri de ekleyebilirsiniz. Ayrıca kağıt, kalem, pilli radyo, el feneri ve dayanıklı yedek piller de çantanın içinde mutlaka olmalıdır. AFAD’ın belirlediği bu yiyecek, içecek ve malzemeleri edinerek sıklıkla bulunduğunuz ortamlara koymanız son derece önemlidir.

Kaynaklar;

https://www.afad.gov.tr/afet-ve-acil-durum-cantasi-nasil-hazirlanmali

AKIL VE RUH SAĞLIĞI BÜTÜNSEL SAĞLIK YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler