Her YaŞta
agesa-logo

Alternatif Tıp İle Kendinizi Yenileyin

 Alternatif Tıp İle Kendinizi Yenileyin

Hayatın koşuşturmacası ve stresinde hepimiz biraz yorgun düşebiliyoruz. Yaş faktörü fark etmeksizin ufak bazı işlem veya tedavilere ihtiyaç duyabiliyoruz. Alternatif yöntemler günümüzde yalnızca tedavi olmanın da ötesinde, artık keyif, yaşam kalitesi gibi unsurlarla da bağdaştırılabiliyor. İmkânlar müsaade ettiğinde neden bu güzel yöntemlerden kendimizi mahrum bırakalım, öyle değil mi? İster bazı genetik rahatsızlıklar ister ileriki yaşlarda ortaya çıkabilen durumlar, isterse stres kaynaklı boyun ve sırt bölgesi ağrıları… Konu sizin için her ne ise okumaya devam edin çünkü bugün hep birlikte hayatımızda güneşi doğurup tazeleneceğiz! Bakalım, sizin için en doğru yol hangisi olacak. Hazırsanız, alternatif tıp yöntemleri hakkında biraz daha derinleşmeye başlayalım.

Alternatif Tıp Nedir?

Alternatif Tıp -Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları- dünyanın pek çok yerinde kabul gören ve modern tıp ile senkronize çalışabilen tıp yöntemleridir. Modern tıbbı desteklemek adına oldukça işlevsel olabilen bu uygulamalar ayrıca tek başına kullanıldıklarında da keyifli ve deyim yerindeyse kişinin talebine “cuk oturan” sonuçlar verebiliyor. İlk zamanlarda bilimsel kanıtının olmadığı söylense de zaman içerisinde yaygınlaştı. Bu sayede karşıt fikirlerin epey azaldığını da görmüş olduk. Peki, nedir bu alternatif yöntemler? Hemen sizler için detaylıca sıralayalım;

1. Akupunktur

2. Homeopati

3. Ozon Tedavisi

4. Oksijen Tedavisi

5. Mezoterapi

6. Masaj

7. Hipnoz

8. Ayurveda

9. Aromaterapi

10. Yoga

11. Meditasyon

12. Kriyoterapi

13. Osteopati

14. Reflekseloji

15. Kaplıca Tedavisi

16. Termal Tedavi

17. SPA Tedavisi ,

18. Hidroterapi

19. Müzikoterapi

20. Plates

Ülkemizde 2014 yılında yayımlanan 29158 sayılı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği ile Türkiye’de uygulanmasına izin verilen GETAT yöntemleri; stres, travmatik semptomlar, yaş alma etkileri, kalıtsal rahatsızlıklar, bedensel rahatsızlıklar, fiziksel ağrılar gibi saymakla bitmeyen pek çok konu için sıklıkla kullanılıyor.

 Alternatif yöntemler ise kendi içinde 8 temel grupta ayrışıyor. Bu gruplarsa farklı talep veya isteğe bağlı olarak pek çok kişinin beklediğinden daha etkin sonuçlar veriyor. Şimdi sizden ricamız; durumuzu veya talebinizi bir düşünün ve arkanıza yaslanın. Çünkü sizin adınıza en ideal yöntem için 8 alternatif tıp metodunu aşağıda sıralayacağız.

Eski/Geleneksel Tıbbî Sistemler:

 Geleneksel Çin Tıbbı olarak bilinen ve filmlerde veya televizyonda da sıkça karşımıza çıkabilen “qi” kavramıyla bağdaşan alternatif yöntemdir. Hayati enerjiyi vurgulayan “qi” kavramı, çeşitli organlar ve bu organların sistem dengesindeki “tıkanıklıkları” veya bozuklukları rahatsızlık olarak tanımlar. Bu uygulamalarda, doğru noktalara basınç uygulanarak, vücudun ve iç organların enerji seviyeleri düzenlenir. Masaj gibi uygulanan bu uygulamayla çok iyi sonuç alan pek çok kişi olduğunu söylemekte yarar var.

Zihin ve Beden Müdahaleleri:

Bu yöntemler günlük hayatın stresi ya da geçmişin yarattığı olumsuz bilinçaltı kodlamaları, travmalar ve travmaya bağlı olarak gelişen durumlara yönelik olarak oldukça yararlı metotlardır. Bir çoğumuzun bildiği ve özellikle karantina döneminde daha da yakınlaştığımız; meditasyon, yoga ve hatta müzik terapisi gibi alternatifler bu başlık altında yer alıyor. “Şu an farkındalığı”nı artıran ve sizi anda tutarak hem zihninizi hem de bedeninizi gerilimden arındıran bu yöntemler, pek çok kişinin hayatında güneşin doğmasını sağladı, bizden söylemesi…

Tüm bu yöntemlerin haricinde hipnoz uygulamasının da bu başlık altında yer aldığını görüyoruz. Hipnoz daha çok travmaya dayalı rahatsızlıklar, tikler, kasılmalar gibi pek çok tipte rahatsızlık için kullanılıyor. Fakat bunun çok da ötesinde hipnoz; zihni olumlu olana programlama, hedeflere ulaşma adına çalışma performansını yükseltmede oldukça başarılı bir yöntemdir. Eğer yukarıda saydığımız alanlar size yakın geldiyse, aradığınız ışık kesinlikle bu başlıkta yer alan alternatif tıp yöntemlerinden birinde olabilir!

Biyolojik Tedaviler:

Doğanın şifası kime iyi gelmez ki? Midemiz ağrıdığında nane-limon çayı, uykular kaçınca ıhlamur, stres olunca papatya çayı… Tabii bu saydıklarımız uzun zamandır günlük hayata yerleşmiş çözümler. Bunların ötesinde “biyolojik tedavi” dediğimizde; doğanın mucizevi elinin bitkisel ürünler, vitaminler, diyet takviyeleriyle beraber bize destek verdiği bir yöntemden bahsediyoruz.

Manipülatif ve Fiziksel Temelli Terapiler:

Eğer ağrılarınız veya stres, kaygı gibi aşamadığınız durumlarınız söz konusuysa bu metot sizin hayatınızdaki güneşin doğmasına yardımcı olabilir! Vücudun bir veya birkaç bölgesinin hareket ettirilmesine dayanan bu tedavi yöntemi, pek çok danışanda pozitif sonuçlara sebep olabiliyor.

Enerji Terapileri:

Vücudumuzun içinde ve dışındaki enerjiye odaklanan bu metot; vücutta yer alan enerji akışını düzenleyerek kişiye dinçlik, rahatlık kazandırır. Reiki, qi gong en yaygın kullanılan yöntemlerdendir.

Akupunktur:

Geleneksel Çin tıbbına dayanan bir uygulama olan bu yöntemle siz de ışıl ışıl parlayın! Köken olarak Latinceden gelen “acus” ve yine Latincedeki “pungere” kelimelerinin birleşiminden meydana gelen akupunktur; iğneleri vücudun ”hayat enerjisi”nin aktığı doğru noktalara yerleştirerek kişiyi daha dinç hale getirmeye veya mustarip olduğu durumu düzeltmeye odaklanır. Manuel iğneleme, elektriksel stimülasyon, ısı ile yakma, basınç veya lazer yöntemleriyle uygulanabilen bir tedavidir.

Mezoterapi:

Bazı ilaçların bitki esansları, vitaminler yoluyla cilde enjekte edilerek verilmesine dayanan yöntemdir. Cilt gençleştirme, bölgesel zayıflama, saç kaybı gibi durumların yanı sıra; depresyonda bile kullanıldığı görülür. Her ne olursa olsun, insan bir noktada kendini şımartmak adına da istiyor bu işlemleri değil mi? Biraz yenilenmeyi kim istemez ki? Bu işlemler görsel olarak bizlere iyi geliyor ancak bunun çok ötesinde vücuda ihtiyaç duyduğu vitamin, metabolizma değerleri ve sağlık durumunu da sağladığını unutmamak gerek.

Kupa Tedavisi:

Oldukça köklü ve eski bir yöntem olan “kupa çekme” ile siz de ağrı, tutukluk, incinme veya yalnızca dönemsel olan fiziksel geriliminizden kurtulabilirsiniz. Bazen çok ileri gitmek yerine geriye gitmek çözümdür. Belki de sizin için doğru yöntem eskilerdedir kim bilir? Alternatif Tıp veya diğer adıyla Tamamlayıcı Tıp; pek çok kişinin hem ileriki yaşlarda hem de yetişkinlik döneminde sıkça başvurduğu bir araç. Siz de deyim yerindeyse kendi hayat kapınıza en uygun anahtar olan zindelik metoduyla yaşamınıza güneşi davet edebilirsiniz…

BÜTÜNSEL SAĞLIK KADIN & ERKEK SAĞLIĞI YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler