Her YaŞta
agesa-logo

Duyguların Gücü: Sevginin Kalbe Faydaları Nelerdir?

 Duyguların Gücü: Sevginin Kalbe Faydaları Nelerdir?

Sevgi, insanı bir kişiye ya da nesneye karşı ilgili ve bağlı yapan en içten duygu. Bu sebeple insanları hayata bağlayan başlıca duygu olarak biliniyor. Sevgi, gün içinde mutluluk salgılayarak daha sağlıklı bir hayat yaşamanıza olanak tanıyor.

Duygu Nedir?

Duygu, hayatı anlamamıza yardımcı olan bir olay, kimse ya da nesnenin insan iç dünyasında oluşturduğu hisse deniyor. Bu sebeple hislerimiz son derece önemli. İnsanların hayatına yön veren duyguların başında da aşk geliyor. Aşkın vücuttaki etkileri ise saymakla bitmiyor. Aşk, insanların daha az enfeksiyon kapmasına ve kanlarında daha fazla akyuvarın aktif olmasına yardımcı oluyor. Ayrıca sevgiyle birlikte gelen yatışma, sakinleşme ve huzur hâli de aynı şekilde kan basıncını düşürüyor. Bu da kalp krizi riskini ve stresi azaltıyor.

Duyguların Vücudumuza Etkileri Nelerdir?

Duyguların davranışlara etkisi son derece fazla. Öfkeli anımızla sakin hâllerimiz birbirinden son derece farklı. Sevgi, insanların daha sakin ve tutarlı olmasına yardımcı oluyor. Bu sebeple duyguların vücuda etkileri de yadsınamaz bir gerçek.

Stresin Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Kalp sağlığını etkileyen faktörler arasında ilk olarak sinir ve stres yer alıyor. Aşırı strese maruz kalan insanlar, bedende oluşan stres hormonları sebebiyle kalp krizi gibi kardiyovasküler olaylar yaşayabiliyor. Ağır stres, kalp krizi riskini artarırken, temel olarak stres yüzünden gerçekleşen ve geçici bir kalp krizi olarak bilinen stres kardiyomiyopati riski de bu sebeple artıyor. Stres kardiyomiyopatisi halk arasında kırık kalp sendromu olarak da biliniyor. Kırık kalp sendromu belirtileri tipik kalp krizinde görülen belirtilere oldukça fazla benziyor. Bu hastalık da kalp krizi gibi göğüs ağrısı, nefes darlığı ve düşük kan basıncı gibi etkiler yaratıyor. Hatta bahsi geçen hastalık, konjestif kalp yetmezliği de ortaya çıkarabiliyor. Kırık kalp sendromu da kalp krizi gibi stres yaratan olaylar sonucunda ortaya çıkıyor. Ailede bir ölüm, tıbbi hastalık tanısı alma, ciddi finansal kayıp, aşırı öfke ve aile içi şiddet gibi durumlar kalp hastalıklarının ortaya çıkmasına sebebiyet veriyor. Ayrıca trafik kazası veya ağır travma oluşturan ciddi stres yüklü bir yaşantı da kalbi tehdit edebiliyor.

Sevginin Kalbe Etkileri Nelerdir?

Aşkın faydaları öncelikle kalbi ve psikolojiyi düzeltmeyi sağlıyor. Aşk ve sevgi gibi güçlü ve temiz duygular gün içinde rahat ve mutlu hissetmenizi sağladığı için kalbi olumlu etkiliyor. Sevginin kalbe etkilerini sizler için sıraladık;

Tansiyonu düşürüyor

Damarları koruyor

Uyku kalitesini artırıyor

Stres hormonunu azaltıyor

Şeker ve kolesterol değerlerinde düzeltiyor

Kalp krizi riskini düşürüyor

Sıraladığımız faydalardan çok daha fazlasını veren sevgi ve aşk, hayatınızın rahat ve mutlu geçmesine olanak tanıyor. Kişiye huzur verecek aile, hayvan ve doğa sevgisi de insanın mutlu yaşamasına imkân sağlıyor.

Sevginin Olumlu Etkileri Nasıl Ortaya Çıkar?

Sevgi, yarattığı histen dolayı birçok olayı olumlu görmemize yardımcı oluyor. Gün içindeki stres ve karmaşa huzurlu hissettiğimizde çok daha az düşünülüyor. Aşkın etkileri arasında uzun yaşama isteği ve mutlu hissetme yer alıyor. Sevgi, gün içindeki hayatı etkilediği için her daim kendisini hissettiren bir duygudur.

En Yakın Dostlarımız Evcil Hayvanlarla Vakit Geçirmenin Kalbe Faydaları Nelerdir?

Evcil hayvanlar, çocukların ve yetişkinlerin hayatında dost tavırlarıyla yer aldığı için gün içindeki stresin azalmasına yardımcı oluyor. Hayvanlar, karşılık beklemeden sevgi verdiklerinden dolayı insanların hayatında olumlu bir etkiye sebebiyet veriyor. Evcil hayvanlarla yaşamak, yoğun bir günün sonunda tüm stresi atmanıza yardımcı olduğu için kalbe de fayda sağlıyor.

AKIL VE RUH SAĞLIĞI BÜTÜNSEL SAĞLIK YENİ NE VAR?

Diğer Öneriler