Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası Sakıp Sabancı Müzesi’nde 

Sakıp Sabancı Müzesi “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisiyle Osmanlı sanat hayatında derin izler bırakmış Şehzade Abdülmecid Efendi’nin dünyasını sanatseverlerle buluşturdu. Çoğu ilk kez yan yana gelen eserler, Sabancı Müzesi’nde 21 Aralık 2021–1 Mayıs 2022 tarihleri arasında gezilebilecek.

Türkiye sanat tarihine derin izler bırakan, kendi de önemli bir ressam, hat, müzik ve edebiyat alanlarıyla ilgilenen, pek çok sanatçının ve kurumun hamiliğini üstlenen Abdülmecid Efendi’nin hayatı ve sanatı Sakıp Sabancı Müzesi’nde açılan “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisiyle sanatseverlerle buluştu. 

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Sabancı Holding’in desteğiyle 14’ü resmi kurum koleksiyonu, 17’si aile koleksiyonu, özel müze ve galeri koleksiyonlarından eserlerle birlikte Abdülmecid Efendi’nin sanata katkılarını ortaya koyan bir sergiye imza attı. Sergide, Abdülmecid Efendi’nin hayatının son 20 yılını geçirdiği Fransa’nın Nice şehrindeki Musee Massena Koleksiyonu’ndan 1926 tarihli bir otoportre ile Rochefort’taki Pierre Loti Müze Evi’nden gelen ve Abdülmecid Efendi’nin Loti’ye hediye ettiği orijinal çerçeveli 2 resimle beraber 60 tablo ve 300’ü aşkın belge de bulunuyor. 

Abdülmecid Efendi’nin sanata yaptığı katkıları kapsamlı bir bakış açısıyla ele alan sergide ayrıca SSM koleksiyonunda yer alan Abdülmecid Efendi’ye ait 6 eser de ilk kez bilimsel bir araştırma ile “Görünenin Ötesinde Abdülmecid Efendi” başlıklı bölümde yer alıyor. Sabancı Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi işbirliğiyle gerçekleştirilen çalışmada Abdülmecid Efendi’nin resim tekniği, eserlerinin geçirmiş olduğu restorasyon çalışmaları, kullandığı malzemelerin yapısı, rengi, boya katmanları ve dokusu ile onun sanatsal üretim koşullarına ışık tutuyor.

“Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi 1 Mayıs 2022 Pazar gününe kadar pazartesi hariç 10.00 – 18.00, cumartesi 10.00 – 20.00 saatleri arasında SSM’de Galeri-2’de ziyaret edilebilecek.