Öğretmen ve Öğrenciler Aynı Sergide Buluştu

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin (SSM) ev sahipliği yaptığı “Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Ressam Hocaların Ressam Öğrencileri” başlıklı sergisi, hocalarıyla öğrencilerini bir araya getirerek, onların eserlerini sanatseverlere tanıtıyor. Sergide Hoca Ali Rıza, Halife Abdülmecid Efendi, Hüseyin Zekâi Paşa, İvan Konstantinoviç Ayvazovski, Şevket Dağ, Hikmet Onat, Hüseyin Avni Lifij, İbrahim Çallı, Nazmi Ziya Güran gibi isimlerin yanı sıra, öncü kadın sanatçılardan Mihri (Müşfik) Hanım’ın da eserleri yer alıyor. SSM Resim Koleksiyonu’nda yer alan 115 eser izleyiciyle buluşuyor.

Öğretmeniyle öğrencisinin ilişkisine ışık tutan, kuşaklar arası etkileşim ve değişimi göz önüne seren “Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Ressam Hocaların Ressam Öğrencileri” sergisi, ustaların ve onların izinde yürüyen öğrencilerinin eserlerini bir araya getiriyor. Türkiye’nin resim alanında yetiştirdiği önemli isimlerin eserlerine yer veren sergi aynı zamanda sanatseverlere resim sanatının tarihsel yolculuğunu izleme fırsatı da sunuyor. 

Sergi, Tanzimat döneminde, başta Fransa olmak üzere yurt dışına sanat eğitimine gönderilen ve Paris’te dönemin önemli isimleri Jean-Leon Gerôome ve Gustave Boulanger gibi ressamların atölyelerine devam eden, Osman Hamdi Bey ve Halil Bey’in dahil olduğu kuşaktan sanatçıların eserleriyle başlayarak, kronolojik bir düzende devam ediyor. Sanatçıların, manzara ve natürmortlarının yanı sıra figür ve figürlü anlatımın uzantısı olarak ilgi duydukları portre türünde eserler bulunuyor. Bu eserlerden özellikle kadınlara odaklanan portreler Osmanlı toplumunda kadınların Tanzimat Dönemi’nden itibaren görünür olma süreçlerini anlatıyor.

İbrahim Çallı, Nazmi Ziya, Avni Lifij, Feyhaman Duran, Namık İsmail, Hikmet Onat gibi sanatçıların mensup olduğu 1914 kuşağının en gözde konusu olan İstanbul’un sokakları, evleri, tarihi yapıları, sahilleri ve Boğaz manzarasının resmedildiği tablolarla, aynı zamanda büyük bir dönüşüm geçiren Türkiye’yi de ele alan serginin bu bölümde 1914 Kuşağı sanatçılarının başını çektiği, yeni sanatsal gelişmelerin izleneceği temel etkinliklerden “Galatasaray Sergileri” de anılmış oluyor.

Sergide ayrıca Türkiye’den ressamların resimsel bir konu olarak ilk defa yurt dışında, özellikle Paris’teki akademik resim eğitimlerinde çıplak olgusuyla tanışmalarının ardından verdikleri eserler süreci yansıtan bir çerçevede ele alınıyor. Halil Paşa’nın akademik bir atölye disiplinini yansıtan figür çalışmalarından İbrahim Çallı’nın ifadeci bir duyarlılıkla resmedilmiş tensel çıplaklarına uzanan sürecin örnekleri sergide sanatseverlerle buluşuyor. Sergide Sanayi-i Nefise Mektebi’nde yabancı hocaların yerine atanan İbrahim Çallı, Feyhaman Duran, Hikmet Onat gibi isimlerin atölyelerinde yetişen ve Türkiye’de modern sanatın temellerinde yer alan, Cumhuriyet’in ilk sanatçı grubu Müstakiller de sanat tarihindeki önemlerini yansıtacak bir şekilde yer alıyor.

​“Tanzimattan Cumhuriyete Ressam Hocaların Ressam Öğrencileri” sergisi pazartesi dışında her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında Sakıp Sabancı Müzesi’nde ziyaret edilebilir. Rezervasyon yaptıran ziyaretçilerin öncelikli olarak giriş yapacağı sergiyi, öğretmenler ve sağlık çalışanları ücretsiz gezebilir.