Contemporary Istanbul, bu yıl Akbank ana sponsorluğunda 19 Aralık 2020 – 6 Ocak 2021 tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleşiyor. 5. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali de çevrimiçi programını açıkladı. 24. İstanbul Tiyatro Festivali oyunları da sanatseverlerle buluşuyor. 

Pandemi süreciyle beraber başlayan çevirimiçi sanat dönemi, Contemporary İstanbul’un da çevirimiçi olmasıyla devam ediyor. İstanbul’un en önemli sanat etkinliklerinden biri olan fuar bu sayede Türkiye’nin her kesiminden insanla buluşacak. 

Fuarda bu yıl 11 ülkeden 37 galeri, 550 sanatçının 1500 eseri ve 13 inisiyatif yer alacak. virtual.contemporaryistanbul.com adresinden gezilecek fuar bu yıl ücretsiz olacak. Fuarın fiziki edisyonunun ise 27 Nisan – 2 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılması plânlanıyor.

Contemporary Istanbul’un sekiz yıldır bir parçası olan ve dördüncü kez Siemens Ev Aletleri sponsorluğunda düzenlenen Plugin, yeni medya ve dijital sanata odaklanıyor ve çağdaş sanatın mevcut durumunu yaratıcı müdahalelerle güncellemek ve dönüştürmek için uluslararası sanat fuarının geleneksel formatına eklenerek birbiriyle etkileşimi teşvik eden bir platform yaratıyor.

Plugin’de bu yıl, Sotheby’s müzayede evinde ilk kez yapay zekanın ürettiği insan portrelerini açık artırma ile koleksiyonerlere sunan sanatçı Mario Klingemann, yapay zekânın hiç var olmayan insanların portrelerini ürettiği projeleri ile bilinen, Hideaki Okawa’nın da yer aldığı H.o ve yine makine öğrenmesi üzerine çalışan Sofia Crispo’nun eserlerine yer veriliyor.

2019 yılında Atelier Des Luminers’e davet edilen ve Immersive Festival kapsamında ödül alan Void’in The Journey of Being eserine ev sahipliği yapmakla birlikte, veri sanatı alanında eser üreten Nye Thompson eserleri de Plugin’de gösterilecek. Biyosanat ve tasarım alanında çalışmalarını yürüten Ece Gözen ve Selin Balcı’nın üretimlerinin ve süreçlerinin yer alacağı Plugin’de ayrıca 18. yüzyıldan bugüne gelen sandalyeleri makine öğrenmesi ile yeniden hayata geçiren tasarımcılar Philipp Schmitt ve Steffen Weiss ile yeni medya alanındaki çalışmaları dünyada ses getiren Maxim Zhestkov da yer alacak.

24. İstanbul Tiyatro Festivali de çevrimiçi

1 Aralık’ta salonlara veda eden 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nin 6 çevrimiçi oyunu 28  Aralık’a kadar yayında. Çevrimiçi gösterimlerin her biri, 20 TL’lik biletlerle izlenebiliyor. Festivalin Öğrenme ve Gelişim Programı kapsamındaki çevrimiçi panel ve söyleşiler ise İKSV YouTube kanalında ücretsiz yayımlanıyor.

Çevrimiçi platform üzerinden tüm Türkiye’ye ve dünyaya ulaşan gösterilerin biletleri biletix.com üzerinden satın alınabiliyor. Her bir gösterinin bilet fiyatı ise 20 TL.

Yerli Yapımlar Gösteri Sponsoru ENKA Vakfı’nın desteğiyle izleyiciyle buluşan yapımlar, “kulak tiyatrosu” Podacto yapımı Eften Püften Şeyler ve Varlık; yedi kadından yedi COVID-19 öyküsü anlatan Her Güne Bir Vaka; obje tiyatrosu formatındaki Lear Mutfakta; çağdaş dans ikilisi Taldans’tan Andan Daha Kısa ve seyirciyi kendi evinde bir yolculuğa çıkaracak Olağan-İçi Bir Gezi’den oluşuyor.

İzleyiciler bilet satın aldıkları çevrimiçi gösterimleri, telefon, tablet ve bilgisayarlarından izleyebiliyor ve izlemeye başladıktan sonra 72 saat boyunca görüntüleyebiliyor. Gösterimler artık, yaşanan teknik sorunun giderilmesiyle, iOS işletim sistemi kullanan tüm cihazlardan da izlenebiliyor.

Festivalin çevrimiçi programını https://online.iksv.org/tiyatro adresinde inceleyebilmek mümkün.

Roman kahramanları da ekranda 

Maltepe Üniversitesi ve Roman Kahramanları dergisi işbirliğiyle düzenlenen 5. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali, bu yıl 21 – 25 Aralık 2020 tarihleri arasında pandemi nedeniyle çevrimiçi gerçekleştirilecek. Festivaldeki tüm etkinlikler Novel Heroes YouTube kanalından canlı takip edilebilecek.

Şehirlerle özdeşleşmiş romanlar ve romancılar odağındaki 5. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali’nin teması “Bir Roman Kahramanı Olarak Şehir”. Vedat Türkali’nin ve Orhan Pamuk’un İstanbul’u, Franz Kafka’nın Prag’ı, Fyodor M. Dostoyevski’nin St. Petersburg’u, Amin Maalouf’un Semerkant’ı ve daha pek çok romanesk şehir, şehirlerin romanları, romanlardaki şehirler…

5. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali’nin programında 13 üniversiteden akademisyenin konuşmaları, yazar ve yönetmenlerle paneller, söyleşiler, sosyal bilimler lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin roman kahramanları sunumları olmak üzere 25 oturum yer alıyor.

Şehir ve Roman, Tanpınar’ın İstanbul’u, İstanbul’un Romanları, Sinemasal Şehirler, Romantik Şehirler, Romandaki Şehirler, Romanesk Şehirler, Roman Atlası başlıklı oturumlarının yanı sıra “Ülkeler, Şehirler ve Edebiyat” sunumlarında Danimarka, Fransa, Japonya ve Arap Edebiyatı konu ediliyor.

100’e yakın katılımcının olduğu programda ayrıca “Benim Roman Kahramanım” temalı ve Don Kişot, Anna Karenina, Afrikalı Leo, Cesur Yeni Dünya’dan Bernard Marx, Genç Werther, Dorian Gray, Elizabeth Bennet,  Meral, Beyaz Geceler’den Nastenka ile Hayalperest ve Kara Kitap’tan Galip’in konu edildiği 13 kısa film gösterime sunuluyor.