İster okuyun, ister dinleyin, kitaplar evde kaldığımız bugünlerde ilk aklımıza gelen seçeneklerden biri. 

Kütüphaneyi kurcalayabilir, online kitap dinleyebilir, podcastlerle dünyanın başka yerlerine uzanabilirsiniz. Yaptığımız seçkilerle hem keyifli vakit geçirmeniz hem de ilerde bugünlere baktığınızda “İyi ki günlerimi boş geçirmedim” diyebilmeniz için. 

“Gözlerim Yoruldu” Dediğiniz Anlarda 

İnsanın her zaman bir şey dinlemek fırsatı olmuyor. Mutfak işleriyle uğraşırken ya da spor yaparken yine de birşeyler öğrenmek istiyorum diyorsanız, podcastler tam size göre. Podcast dünyasında sayısız seçenek var. İster gece uykuya hazırlanırken hikaye dinleyebilirsiniz, ister güne başlarken haber. Sizin bir için tavsiye listelerinde en üst sıralara yerleşen podcastlerden bir kısmını derledik.

-Radyo Tiyatrosu

Çoğumuzun çocukluğuna damgasını vuran TRT’nin efsane programları… Müşfik Kenter, Tuncel Kurtiz, Zeki Alasya ve daha birçok efsane tiyatrocudan Agatha Christie, Moliere, Dostoyevski gibi yazarların klasiklerini, radyo tiyatrosu formatında dinlemek mümkün. Dinlerken kendinizi bir anda başka bir şehirde, başka bir evin içinde buluyorsunuz. TRT aynı zamanda Arkası Yarın ve Bir Roman Bir Hikaye’yi de podcast olarak yükledi. 

-Bilim İnsanlarının Ağzından Hayatları

Bilim insanlarının hikayeleri de en az buluşları kadar heyecan verici. Aziz Sancar, Albert Einstein, Marie Curie gibi toplam 14 bilim insanı, ortalama 10’ar dakikalık podcast’lerle kendi öykülerini anlatıyor. Aklın Yolu Düşünce Topluluğu tarafından hazırlanan, çeşitli ses sanatçıları tarafından seslendirilen proje ilham verici. 

-Yerli Müzik

Türkiye’nin şarkılı tarihi deyince ilk akla gelen isimlerden biri şüphesiz Murat Meriç. Türkiye tarihini müzikle anlatan, bu sırada da siyasi, sosyolojik, kültürel bir çok olayı da aktaran Meriç, hafıza tarihine önemli bir katkı sunuyor. Yerli Müzik, Türkiye’nin batılılaşma macerasını, 1950’lerden başlayarak günümüze kadar uzanan müziklerle anlatıyor. Bu podcastleri dinlerken, sık sık ara verecek ve unuttuğunuz şarkıları yeniden dinleyeceksiniz. 

-Nasıl Olunur? 

Nilay Örnek tarafından hazırlanan bu program da ilham verici hikayeler sahip. Örnek, Levent Erden’den Murat Meriç’e, Aylin Aslım’dan Özlem ve Murat Daltaban’a pek çok farklı sektörden isme “nasıl olunur” diye soruyor. Programla, hiç aklınıza gelmeyen işlerin detaylarını öğreniyor, zorluklarıyla tanışıyor, mutfaklarına giriyorsunuz. 

Kitapların Yeri Değişmez  

Kitap okumak akla gelen ilk alternatif. Ancak kendinizi kütüphaneyle sınırlamayın, isterseniz Storytel uygulamasından dinleyebilir, isterseniz Kindle üzerinden kitapları bir tablete sığdırabilirsiniz. 

-Saatleri Ayarlama Enstitüsü- Ahmet Hamdi Tanpınar

Hayri İrdal Türk edebiyatının en konuşulan karakterlerinden biri desek yalan olmaz. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın 1961 yılında yayınlanan romanı çağının çok ötesinde bir öngörüye sahip. Türk edebiyatının klasikleri arasında sayılan bu eser ilk kez okuyacaklar için de yeniden okumak için de sıkıcılıktan uzak bir okuma vaat ediyor. 

-Yüzyıllık Yalnızlık- Gabria Garcia Marquez

Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Gabria Garcia Marquez’in bu eseri bir ailenin dört kuşağını birden destansı bir dille anlatıyor. Kolombiyalı yazarın çocukluğunun geçtiği Aratacata’dan ilhamla yazılan eseri Marquez “Çocukluk günlerimi bu kitapla ardımda bıraktım” sözleriyle özetliyor. 

-Bir Ömür Nasıl Yaşanır- İlber Ortaylı

Dünya çapında ünlü tarihçi İlber Ortaylı’nın Yenal Bilgici’yle yaptığı röportajlardan ortaya çıkan biyografisi 2019’un en çok satan listesinin üst sıralarında yer aldı. Ortaylı’nın tarih bilgisi kadar hayat serüveni de dikkat çekiyor. İlk gençlik yıllarından başlayarak ünlü akademisyenin çalışma metodolojisi, esinlendiği kaynaklar ve yaşadığı ilginç olaylar bu eserde. 

-Mustafa Kemal Atatürk- İpek Çalışlar

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’e bambaşka bir perspektiften bakan, 2019 yılının en çok satanlar listesinde yer alan bir diğer eser İpek Çalışlar’ın kaleminden. Halide ve Latife kitaplarının da yazarı olan Çalışlar, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatının geçtiği yerlere yaptığı yolculuklarla, tanıklıkları ve belgelerle benzersiz, ilham verici bir biyografi ortaya koyuyor.

-Satranç- Stefan Zweig

İkinci Dünya Savaşı’nın yıkıcılığını sembolik bir dille okurların gözü önüne seren Stefan Zweig’ın eseri, adını aldığı oyun gibi karşılıklı hamlelerle ilerliyor. Zweig bu kısa ama çarpıcı kitapta satranç şampiyonu Mirko Czentovic karakteri üzerinden hayat, ölüm, savaş konularını tartışmaya açıyor. Dünyanın en iyi sembolik eserleri arasında yer alan kitap, Zweig’ın en bilinen kitapları arasında. 

-Camdaki Kız- Gülseren Budayıcıoğlu

Psikiyatr Gülseren Budayıcıoğlu’nun gerçek hikayelerden yola çıkarak yazdığı eserler son yılların en çok okunan kitapları arasında. İstanbullu Gelin dizisine de ilham olan Hayata Dön kitabının da yazarı olan Budayıcıoğlu, bir solukta okunan kitaplarıyla öne çıkan bir isim. 

-Otostopçunun Galaksi Rehberi- Douglas Adams

Sıradışı günlerden geçerken okumak için sıradışı bir kitap Otostopçunun Galaksi Rehberi. Bilim kurgu klasikleri arasına giren, BBC’de radyo programı olarak başlayan, binlerce hayran kazandıktan sonra kitaplaşan, filmi çekilen ve adına her yıl buluşmalar düzenlenen kitabın kalınlığı sizi hiç yanıltmasın. Başlamakla bitirmek arasındaki hıza inanamayacaksınız. Kitabın yazarı Douglas Adams da bu fikirde: “Sanki ilk cümleyle son cümle arasını ışık hızıyla geçtim.”

-Başlangıç- Dan Brown

Tarih, gerilim, macera, heyecan: Dan Brown’dan başka kim bunların hepsini birden karşılama iddiasına girerdi ki? Da Vinci Şifresi’yle dünyanın en çok satan yazarları arasına giren Brown, sonraki kitaplarıyla da yükselişini sürdürdü. Nereden geldik, nereye gidiyoruz? sorusunu merkeze aldığı Başlangıç kitabı da şifreler, gizemler, sorularına cevap arayan bir bilim insanı ekseninde heyecanın hiç düşmediği bir kitap.