Sanat Evinize Geliyor: #EvdeKal Türkiye

Koronavirüsün yayılmasıyla beraber #evdekal çağrısı giderek gündelik hayat alışkanlıklarını değiştiriyor. Sanat etkinliklikleri, paneller, konserler, hatta maçlar ertelendi, müzeler kapandı, okullar tatil edildi. “Mecbur olmadıkça sokağa çıkmayın” çağrısı giderek daha çok karşılık buluyor. Evden çıkmadığımız bu karantina günlerinde çevrimiçi kültür sanat etkinliklerini takip edip, müzeleri gezmeye ne dersiniz? 

Evinizi sergi salonuna çevirin 

Dünyanın dönt yanındaki ünlü müzelerin sanal turları ve sergilerine Google Arts & Culture’la ulaşmak mümkün. Dünya çapında 500’den fazla müze ve galeriyi çevrimiçi olarak gezebileceğiniz Google Arts & Culture koleksiyonu dahilinde, Londra’daki British Müzesi, Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi gibi dünyaca ünlü müzeler var. 

 

British Müzesi

Londra’nın merkezinde bulunan ve dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan British Müzesi’nin sanal arayüzü sizi tarihte bir gezintiye davet ediyor. Sitede, antik çağlardan günümüze, her bir eser için açıklama metinleri, seslendirmeler ve ilişkili olduğu diğer eserlere ulaşabileceksiniz.

https://britishmuseum.withgoogle.com/

 

Van Gogh Müzesi

Sanat tarihinin en tanınmış ve etkili sanatçılarından biri olan Vincent van Gogh’un 200’den fazla tablosunu ve 500’den fazla çizimini bu sitede yakından inceleyebilirsiniz.

https://artsandculture.google.com/partner/van-gogh-museum?hl=en

 

TRT ve Kültür Bakanlığı işbirliğiyle “Sanat Heyecanı”

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TRT 24 Mart-1 Mayıs tarihleri arasında “Sanat Heyecanı Evimizde” etkinliklerine imza atıyor. Evde vakit geçirenler için 6 hafta boyunca; her salı akşamı tiyatro oyunları, her cuma akşamı senfoni ve opera konserleri TRT2 ekranından canlı olarak yayınlanacak. Yayınlanacak Devlet Opera ve Balesi (DOB) ve Devlet Tiyatroları (DT) repertuar takvimi şöyle:

 24 Mart Salı – Napoliten Konser DOB / Canlı

27 Mart Cuma – Tiyatro “Reis Bey” DT / Canlı

28 Mart Cumartesi – La Boheme DOB / Bant

31 Mart Salı – Tiyatro “Tembel Memiş” DT / Canlı

3 Nisan Cuma – CSO (Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası) / Canlı

4 Nisan Cumartesi – Aida DOB / Bant

7 Nisan Salı – Tiyatro “Kantocu” DT / Canlı

10 Nisan Cuma – Konser Opera DOB / Canlı

11 Nisan Cumartesi – Troya DOB / Bant

14 Nisan Salı – Tiyatro “Uçmak” DT / Canlı

17 Nisan Cuma – Çukurova Senfoni Orkestrası / Canlı

18 Nisan Cumartesi – “Operanın Sevgilileri” Konser DOB / Bant

21 Nisan Salı – Tiyatro “Turta Girmemiş Orman” / Canlı

24 Nisan Cuma – Konser DOB / Canlı

25 Nisan Cumartesi – “Gala Konser” DOB / Bant

28 Nisan Salı – Tiyatro “Kuzu Maydonozun Maceraları” DT / Canlı

1 Mayıs Cuma – İzmir Senfoni Orkestrası / Canlı

 

The Metropolitan Opera’nın 24 saat ücretsiz

İlk gösterimini 22 Ekim 1883’te Faust’la yapan New York Metropolitan Operası da arşivini koronavirüs yüzünden evinde oturan sanatseverlere açtı. Metropolitan Operası geçmiş performanslarının yayınlarını 24 saat boyunca ücretsiz olarak izlenebilecek. 

https://www.metopera.org/

 

Amsterdam Belgesel Film Festivali’den 300 film

Dünyanın en önemli belgesel festivallerinden Amsterdam Belgesel Film Festivali (IDFA) festival tarihinden 300 filmi ücretsiz erişime açtı. IDFA’nın erişime açtığı çevrimiçi platformdan izlenebilecek filmler arasında Türkiye yapımı iki belgesel de bulunuyor: İki Dil Bir Bavul (2008) ve Son Mevsim: Şavaklar (Demsala Dawi: Sewaxan, 2008).

https://www.idfa.nl/en/collection/free?page=1

 

Filmmor Kadın Filmleri Festivali çevrimiçi devam ediyor

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ertelenen 18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, festival ruhunu çevrimiçi platformlara taşıdı ve  her gün ücretsiz bir film yayınlıyor. Çevrimiçi gösterimler kapsamında ilk gün İsyan-ı Nisvan filmi erişime açılırken, ikinci gün de 70-80-90 Masum Küstah Fettan filmi izleyicilerin beğenisine sunuldu. Her gün 16.00’da paylaşılan filmler, bir sonraki gün 16:00’ya kadar izlenebiliyor. Filmmor ayrıca bu yılki programda yer alan Alice Guy-Blaché’nin kısa filmlerini de internet üzerinden yayınlayacak.

 

Sanal Sinema Ortamı MUBİ’de

Aylık abonelik sistemiyle çalışan, sanal bir sinema ortamı olarak tanımlanabilecek MUBİ, klasiklerden bağımsız filmlere, dünyanın en iyi festivallerinden oluşturduğu seçkilerden Türkiyeli yönetmenlerin görece keşfedilmemiş filmlerine geniş bir yelpaze sunuyor. Üstelik sinema öğrencilerine ücretsiz kayıt seçeneği de mevcut. Şu an izlenebilen filmler arasında Amerikalı yönetmen Joseph Losey’in Genç Hizmetçiler (The Servant, 1963), Japon yönetmen Natsuka Kusano’nun 2019 yapımı Domains, Teksaslı yönetmen King Vidor’un Büyük Buhran dönemini anlattığı Ekmek Kavgası (Our Daily Bread, 1934) da yer alıyor.

 

Her gün bir belgesel Documentarist’ten

Dünyanın dört yanından belgeselleri sinemaseverlerle buluşturan Documantarist, koronavirüs salgını nedeniyle “Covid Onlayn Belgesel Günleri” kampanyası başlattı. Her gün çevrimiçi izlenebilecek bir belgeseli paylaşan platformun seçkisinde dünyanın yaşadığı sorunlara odaklanmamızı sağlayan yapımlar da yer alıyor. 

 

Konserler twitterda

Salgın nedeniyle konserleri iptal olan sanatçılardan bazıları sosyal medya üzerinden canlı yayın gerçekleştirerek insanlara moral veriyor. Haluk Levent iptal edilen konserlerinin ardından Twitter üzerinden canlı bir konser gerçekleştireceğini duyurmuştu. “Moral konseri” olarak adlandırdığı etkinliği 15 Mart tarihinde gerçekleştirdi. Canlı yayın ve sonrası dahil olmak üzere şu ana kadar 699 bin kişi 1,5 saati aşkın süren konseri Twitter’da görüntüledi. Twitter üzerinden konser veren bir diğer sanatçı dünyaca ünlü piyanist Gülsin Onay oldu. Polonya’daki konseri iptal edilen Onay, 21 dakika süren canlı yayında izleyenleri evinde ağırladı. Yayını şu ana kadar 786 binin üzerinde kişi izledi.

https://www.pscp.tv/w/1rmGPApgnnVJN?t=2

 

Orkestraların konserleri online 

Berlin Filarmoni 31 Mart’a kadar BERLİNPHİL koduyla kayıt yapanlara konser kayıtlarını açtı. Bu kodla girenler orkestra arşivindeki bütün konser ve filmlere erişebilecek. 

https://www.digitalconcerthall.com/en/home

Viyana Devlet Operası da 15 Mart tarihinden itibaren arşivini açtı. Virüs nedeniyle performanslarını ertelemek zorunda kalan opera, internet sitesinden bale ve opera arşivini kullanıcılara sundu. Siteden kayıt olduktan sonra yayınları ücretsiz izleyebilirsiniz.

https://www.staatsoperlive.com/

 

Kumbaracı50’den tiyatroseverler için canlı yayınlar 

Kumbaracı50, ertelenen tiyatro oyunlarının yerine hafta içi her gün saat 20.30 ile 22.00 saatleri arasında YouTube kanalı üzerinden “Kapı açık kalmış” adlı canlı yayınlar gerçekleştireceğini duyurdu. Yayınlarda; tiyatro üzerine sohbetler, oyun okumaları, soru cevap köşesi gibi etkinlikler gerçekleştirilmesi planlanıyor.

 

SOCRATES Dergi’nin tüm sayıları ücretsiz

Evde Kal Türkiye çağrısı kapsamında futbol ve kültür dergisi Socrates Dergi de, derginin dijital edisyonunu 1 ay boyunca herkese ücretsiz olarak sunacağını açıkladı. Derginin sitesinde promosyon kodunu (SOCRATESYANINDA) sepette girerek abonelik başlatabilirsiniz. Kampanya sayesinde okurlar, derginin tüm sayılarını evden okuyabilecek.

 

TÜBİTAK dergilerini ücretsiz erişime açtı

TÜBİTAK yayınları arasında bulunan Bilim ve Teknik, Bilim Çocuk ve Meraklı Minik dergilerinin tamamı ücretsiz erişime açıldı.

https://services.tubitak.gov.tr/edergi/user/index.jsp