Perde Yeni Oyunlarla Açılıyor

Devlet Tiyatroları (DT) 1 Ekim Salı günü eski ve yeni oyunlarla perdelerini açtı. Repertuarda bu sene bir de Lüküs Hayat sürprizi var. Devlet tiyatroları 12 bölgede 36 yeni oyunla seyircilerini ağırlıyor.

Devlet Tiyatroları, yeni sezonun ilk turunda 12 bölgede 36 yeni oyunla izleyicilerle buluşacak. 

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın “Gulyabani”, William Shakespeare’in “Yanlışlıklar Komedyası”, İskender Pala’nın “Leyla ile Mecnun”, öykü ve tiyatro yazarı Haldun Taner’in “Keşanlı Ali Destanı”, oyun yazarı Ekrem Reşit Rey’in “Lüküs Hayat”, ünlü Alman tiyatro yazarı ve yönetmeni Bertolt Brecht’in “Küçük Burjuva Düğünü”, Adalet Ağaoğlu’nun “Kozalar”, Yılmaz Gruda’nın “Kasetçiler” adlı eserlerinden uyarlanan birçok yeni oyun, Devlet Tiyatroları’nca sergilenecek. 

“Keşanlı Ali Destanı” bu sezon da Devlet Tiyatroları repertuarında

Yeni oyunların yanında Necip Fazıl Kısakürek’in “Reis Bey”, Orhan Kemal’in “Üç Kağıtçı”, Dostoyevski’nin “Suç ve Ceza” ve Moliere’nin “Cimri” oyunları  da bu sezonda da sahnede olacak. 

Ankara’da 8 yeni oyun 

Ankara’da 8 yeni oyun seyircisiyle buluşacak: 

“Küçük Burjuva Düğünü” Şinasi Sahnesi
“Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını” ile “Leyla ile Mecnun” Küçük Tiyatro
“Vatan Yahut Namık Kemal” Oda Tiyatrosu
“Lüküs Hayat” Cüneyt Gökçer Sahnesi
“Maskeliler” Stüdyo Sahne
“Gulyabani” Altındağ Tiyatro Sahnesi
Çocuk oyunu “Mavi Pullu Balık” Akün Sahnesi

“Lüküs Hayat” ilk kez Devlet Tiyatroları sahnelerinde 

Efsane Lüküs Hayat, hep Şehir Tiyatroları’nca sergilenmişti. Bu sene ilk olarak Devlet Tiyatroları’nda. Murat Atak’ın yönettiği “Lüküs Hayat”, 5 Ekim Cumartesi günü Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde prömiyer yapacak.

Ekrem Reşit Rey’in yazdığı oyun, 1930’ların Türkiye’sinde batılılaşma özentisinde olanlarla sıradan insanlar arasında doğan komik durumları konu alıyor.

Küçük Burjuva Düğünü

Bertolt Brecht’in “Küçük Burjuva Düğünü”, insan psikolojisine, yabancılaşmaya ve çatışmalara dikkat çekiyor.  

Şinasi Sahnesi’nde 4 Ekim Cuma günü prömiyeri yapılacak oyunun rejisörlüğünü Cem Emüler üstleniyor.

Gulyabani

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın yazdığı ve prömiyeri yine 4 Ekim Cuma günü yapılacak “Gulyabani” oyununu Volkan Özgömeç yönetiyor. Oyun, dönemin İstanbul’unu yalın bir şekilde anlatıyor. Oldukça az dekor kullanılarak orta oyunu tadında sahnelenecek oyunda, seyirciler de zaman zaman oyunun içinde yer alacak.

Maskeliler

Filistin’de parçalanmış bir ailenin ölüm-kalım mücadelesini anlatan Ilan Hatsor’un yazdığı “Maskeliler” oyunu da bu sene repertuarda. Kosovalı yönetmen Nafiz Sami Gürcüali yönetmenliğinde 15 Ekim Salı günü Stüdyo Sahne’de sanatseverlerle buluşacak. 

Ankara’daki diğer oyunlar

Ergün Sav’ın yazdığı ve Faruk Günuğur’un yönettiği “Vatan Yahut Namık Kemal”, Güngör Dilmen’in yazdığı, Sinan Pekinton’un yönettiği “Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını” ve Haluk Işık’ın yazdığı, Edip Tümerkan’ın yönettiği çocuk oyunu “Mavi Pullu Balık” ise Ankara’nın yeni sezondaki diğer iddialı oyunları arasında bulunuyor.

Diyarbakır Devlet Tiyatroları 6 yeni oyunla perde açacak

 “Vatan Yahut Namık Kemal” 1 Ekim Salı günü, “Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını” 3 Ekim Perşembe günü ve çocuk oyunu “Mavi Pullu Balık” ise 15 Ekim Salı günü prömiyer yapacak.

Diyarbakır’da 6 prömiyer 

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu 6 yeni oyunla perde açacak. Yoğun ilgi üzerine iki yeni sahne açıldı ve yeni sezonda 20 oyun olacak. 

Komedi, drama ve müzikal oyunları kapsayan geniş bir repertuvar ile Diyarbakır Devlet Tiyatrosu, bu yıl 300 bin seyirciye ulaşmayı hedefliyor.

Sezona 3 Ekim’de Orhan Arena Sahnesi’nde “Amak-ı Hayal” adlı oyunla başlayacak Diyarbakır Devlet Tiyatrosu, “Kozalar”, “Anlaşılmaz Konuşmalar”, “Çocuğum (Bebeğim)”, “Karar” ve çocuk oyunu “Kostümlü Rüzgar”ın prömiyerini gerçekleştirecek.

İzmir Devlet Tiyatrosu

İzmir Devlet Tiyatrosu, 2019-2020 tiyatro sezonunda 4 ayrı sahnede 4 yeni oyun ile sezona başlayacak. Sezonun ilk prömiyerini 1 Ekim’de “Arf Sabiti” adlı oyunla Konak Sahnesi’nde yapacak. “Moira’nın Gece Döngüsü”, “Kanlı Düğün” ve “Annemin Son Çılgınları”nın da ilk gösterimleri ile sahne alacak.