“Yedinci Kıta”yı Keşfe Hazır mısınız?

İKSV tarafından gerçekleştirilen 16. İstanbul Bienali, bu yıl “Yedinci Kıta” başlığı ile sanatseverlerle buluşacak. Bienal, insanlığın sebep olduğu doğal ve kültürel atıklara, antropoloji ve arkeolojinin araçlarıyla bakan pek çok farklı esere ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenecek olan İstanbul Bienali, bir kez daha binlerce sanatseveri ağırlamaya hazırlanıyor. Fransız yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud’nun küratörlüğünde 14 Eylül-10 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 16. İstanbul Bienali, Yedinci Kıta başlığıyla düzenleniyor. Adını Antroposen çağının küresel ısınmayla birlikte en gözle görünür sonuçlarından biri olan, Pasifik Okyanusu’nun ortasındaki devasa atık yığınından alan bienal, sanat ve ekoloji arasındaki ilişkiyi tartışmaya açmayı amaçlıyor. Bienal sergileri ise gerçek bir kıta olmaktan çok hayali bir nesne ve insanlığın yeni durumuna dair bir metafor olarak görülebilecek bu olguyu keşfetmek için yola çıkıyor.  Pera Müzesi ve Büyükada’nın yanı sıra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin Tophane’deki yeni binasında sanatseverlerle buluşacak olan bienale ücretsiz sergilerin yanı sıra çeşitli buluşmalar, konuşmalar ve film programıyla değişik bakış açıları da dahil ediliyor.

16. İstanbul Bienali’nin başlığının bir film adını andırdığını kaydeden küratör Nicolas Bourriaud, “Bienal’in bu yıl ki teması olan “Yedinci Kıta” bilimin ve siyasi eylemin sınırları içinde bulunan bir alandan kaynaklanıyor. Hepimiz için oldukça tanıdık hale gelen bu imge, sanayi atıklarından görünemez hale gelen okyanusların, plastik torba ve kulak temizleme çubukları arasında yüzmeye çalışan balıkların ve diğer bütün deniz canlılarının imgesi. Bu dünya bir zamanlar Avrupalı yerleşimcilerin göklere çıkardığı “yeni dünya” kavramının tam da olumsuz arka yüzü. Yedinci Kıta, yaşamak istemeyi reddettiğimiz, attığımız şeylerin bir araya gelip oluşturduğu ülke. 16. İstanbul Bienali’nde sanatçılar sanatlarını icra ederken, bilinçsizce yarattıklarımızı bize gösterme şansını yakalayacaklar” diyor.

Japonya’dan Arjantin’e, ABD’den Polonya’ya, İran’dan Tayland’a dünyanın dört bir yanından 25 ülkeden 56 sanatçı ve sanatçı kolektifinin eserlerine yer verecek olan bienale Türkiye’den 8 sanatçı katılıyor. 36 sanatçı ise İstanbul Bienali’nde yeni eserleriyle yer alıyor. 

Bienal kılavuz niteliğinde yayınlarıyla da farklılaşıyor

İstanbul Bienali, rehberli turlarla da ziyaret edilebilecek.  16. İstanbul Bienali’nin rehberli tur programı, ziyaretçilere dilerlerse tek bir mekânı, iki mekânı veya tüm mekânları eğitimlerini Koç Holding desteğiyle tamamlayan uzman rehberler eşliğinde gezme olanağı sunacak.  

Her bienalde olduğu gibi 16. İstanbul Bienali’ne de Vehbi Koç Vakfı’nın katkılarıyla hazırlanan iki yayın eşlik ediyor.  İki yayından biri olan rehber, sergide ziyaretçilere eşlik edecek bir kılavuz ve başvuru kaynağı niteliğinde. Rehberde, saygın uluslararası güncel sanat dergisi Frieze’in Avrupa editörü Pablo Larios’un kaleminden eser anlatımlarına sergiden çarpıcı fotoğraflar eşlik ediyor.

Yedinci Kıta’yla ilgili ilave okumalar yapmak isteyenler ve bienalin dokunduğu güncel meselelere dair küratör ve sanatçıların yaklaşımlarını merak edenler için 16. İstanbul Bienali’nin bir de kataloğu var. Bienalin küratörlüğünü üstlenen Nicolas Bourriaud’nun İstanbul için hazırladığı sergiye düşünsel hazırlık sürecine ışık tutan, Antroposen ve güncel sanat ilişkisini ele aldığı bir makalesi, kataloğun açılışını yapıyor. Katalog aynı zamanda “Tümünü Yanıtla” başlığıyla, toplu bir e-posta grubunda sanatçıların küratörün sorularını yanıtlayıp eserlerini anlattığı bir yazışma serisine de yer veriyor.